Hamilelikte dondurma tüketmek sakıncalı mı?

Yaz aylarını sevilen tatlılarından birisi olan dondurma, başta çocuklar olmak üzere tüm yetişkinler tarafından yaz aylarında sıkça tüketilirken, kadınlar gebelik dönemlerinde dondurma yemekten korkuyorlar. Bunun sebebi ise soğuk bir yiyecek olan dondurmanın anne karnındaki bebeğe kötü etki verecek düşüncesidir. Peki uzmanlar bu konuda ne düşünüyor? Gebelikte dondurma tüketmek sakıncalı mı? Eğer sakıncalıysa gebelikte dondurma yemenin zararları nelerdir? İşte merak edilen bu soruların yanıtları:

Uzmanlar gebe olan kadınların yaz aylarında dondurma yemesinde bir sakınca görmezken, dondurmaya karşı ve özellikle de süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olan anne adaylarının sütlü dondurmalardan uzak durmasını öneri etmekteler. Aynı zamanda soğuk şeyler tüketmeye karşı bir hassasiyetiniz yoksa da gebelikte dondurmak tüketmek sakıncalı değildir. Fakat hassas bir bünyede olan anne adayları boğaz iltihaplanması, öksürme ve bademcik şişmesi gibi problemlerle karşılaşmamak açısından dondurmadan bir süre uzak durabilir ya da çok az tüketebilirler.

Süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olan anne adayları ise gebelik dönemlerinde meyveli dondurmaları tercih edebilirler. Hem solunum hastalıklarına yakalanmamak hem de alerji olmamak açısından yediğiniz dondurmalara ve dondurmanın miktarına çok dikkat etmelisiniz. Reflü problemi olan anne adaylarının sütlü dondurma tüketmesi durumunda gıda intoleransı mekanizmalarında sorun husule gelebiliyor.

]]>

Gebelikte bilinçli tüketilmeyen dondurma damar yolu ve kanla boğaza ulaşan savunma hücrelerinin , soğuktan dolayı büzüşen boğazdaki kan damarlarına ulaşması kısıtlanıyor. Eğer ki virüslerin sebep olduğu enfeksiyon hali mevcutsa, dondurma yedikten sonra vücut açısından bu durum bir hayli zor oluyor. Bu sebeple alerjiniz varsa, süt ürünlerine karşı hassasiyetiniz bulunuyorsa, reflü mevcutsa hamilelik döneminde dondurma tüketmek çeşitli hastalıklara maruz kalmanıza sebebiyet olabilir ve bu yapıda gebeliğinizin kolay geçmemesine sebep olur.

Özet olarak ise, dondurma aşırı yendiği zaman nasıl ki her insanda çeşitli sıkıntılar yaratıyorsa, gebelerde de aynı sıkıntılara yol açmaktadır. Dondurmanın soğuk olmasından dolayı gebeliğe özel bir sakınca bulunmamaktadır. Yalnızca anne adayı normal olan her insan gibi üşütebilir, mide rahatsızlığı yaşayabilir. Dondurma tüketmek bebeğe kötü etki vermez.

 

Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne geni rahatsızlıkları, anne sağlığı ve biyolojik ebeveyn hakkında bilgiler sunulmuştu.

 

]]>