Saç Bakımı

Saç, insan vücudunda baş adı verilen organ üzerinde kafa derisi veya saç derisi denilen kısımda bulunan kıllara verilen genel bir isimdir. Vücutta bulunan diğer
kıllara kıyasla daha hızlı büyüme gösterirler. Günlük ortalama 0,3 mm ila 0,4 mm uzama gösterir. Yeni doğan bebeklerde bütün kıllar aynı evrededir. 2-3 haftalık bebeklerde ani saç dökülmesi görülür. Yaklaşık 6 aydan itibaren yetişkin saç düzeyine ulaşırlar.

Yaş, ırk, cinsiyet ve hormonlar saç kalınlığının ve şekillerinin oluşumunda etkin faktörlerdir. Saçın bulunduğu gözenekli yapı  yağ üretir. Deriyi ve saçı yağlandırır. Bu gözenekli yapının dışında özel kaslar yer alır.

Saçlara rengini sarı, kırmızı ve mavi renkli pigmentler verir. Bu pigmentlerin saç içindeki oranlarına göre saç renkleri oluşur.  Mavi pigmentler en dışta, kırmızı pigmentler ortada ve sarı pigmentler en içte yer alır. Saç rengi kimyasal yollarla açılırken saç önce mavi rengini yitirerek kızıl renge dönüşür. Son safhada sarı renge dönüşür. Bu işleme devam edilirse saç gittikçe beyaz tonlara ulaşır. Vücut hücrelerinde pigment bulunmaması durumu albino olarak adlandırılır. Albino canlılarda genellikle bütün kıllar renksizdir.Saç Bakımı

Saçlardaki pigmentlerin zaman içinde azalmasıyla saç rengini kaybeder ve beyaz renkteki saçlar oluşur. Renkli saçlar, beyaz kıllara oranla zayıf oldukları için dökülürler. Daha dayanıklı beyaz saçlar kalır. Bu saçların ağarması olarak bilinir.

Saç renginin ifadesinde numara ve harfler kullanılır. 1 numara siyah, 10 numara açık sarı saçlar için kullanılır. Koyu renkten açık renge doğru numara artar. Harfler ise rengin türünü ifade eder. (Sıcak, soğuk, leylak vs.)

Saç dökülmesinde bir çok faktör rol oynar. Mikrobik hastalıkların yol açabileceği gibi vitamin eksikliği, açlık, şeker hastalığı, akut, hormonal düzensizlik gibi rahatsızlıklar neden olur. Dökülmenin nedeni tespit edilmeden herhangi bir tedavi uygulanması doğru değildir. Tedaviden önce uzman bir hekim tarafından incelenip saç dökülmesinin sebebinin belirlenmesi gerekir. Vücutta gerçekleşen bir çok olay (hastalık, hormonlar ve metabolik düzensizlik) ve beslenme saç dökülmesini etkiler.

Ömrünü tamamlamış saç, kendiliğinden veya tarama, fırçalama, yıkama gibi dış etkenlerle dökülür. Bu saç döküldükten sonra yerine yenisi çıkar. Günde ortalama 100 adet saç dökülür. Yeni doğan bebeklerde ve hamilelerde görülen saç dökülmesi olağan saç dökülmesi olarak sayılabilir.

Saç dökülmesinin nedenlerinden biri de strestir. Stres ve ruhsal olayların deri hastalıklarını etkilediği bilinmektedir. Saç dökülmesi ve stres arasında iki çeşit ilişki vardır:

  • Nörotik bir ruhsal yapının desteklediği görünürde organik bir neden olmaksızın, stresin körüklediği etki.
  • Saç dökülmesinin sonucu görünümde oluşan değişiklikler ile bireyde oluşan psikolojik etki.

Saç dökülmesi 25 yaşına kadar erkeklerin %25’ini, 40 yaşına kadar %40’ını ve 50 yaşına kadar %50’sini etkiler. Erkekler görülen saç dökülmesi başın ön yanlarında ve tepesinde olabileceği gibi başın tamamında da görülebilir. Kadınlar ise saçlarda daha çok saçların seyrelmesi şeklinde görülür.

Kellik genetik bir olaydır. Saçlar döküldükten sonra yenisi oluşmaması durumudur. Kemoterapi ve diğer kanser ilaçları saçların geçici olarak dökülmesine sebep olabilir.

Beslenme düzeni saç dökülmesini engellemekte etkilidir. Badem, tahin, kıvırcık, kuru nane, sivri biber, kereviz, portakal, süt, yumurta, ıspanak, havuç gibi gıdalar tüketilerek saç dökülmesi kısmi olarak engellenebilir. Bu besinler saç köklerini kuvvetlendirir. Sağlıklı parlak ve güçlü saçların oluşumunu sağlar.

Son yıllar saç ekimi olarak bilinen saç nakli tekniği kelliği gidermekte kullanılan en önemli yöntemdir. Bunun dışında saçları daha dayanıklı hale getirmek de mümkündür. Bu konuda çeşitli ilaçlar ve bitkiler kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir