Spora Başlayacaklara Öneriler

Spor yapmak kilolarınızı kontrol altında tutmak ve zayıflamanın temel şartlarından biridir. Spora başlayacakların temel problemleri nereden başlamaları gerektiğini, başlamadan önce neler yapmaları gerektiğini bilmemeleridir. Bu yazımızda spora başlayacak kişilerin uygulaması sonucunda büyük yarar göreceklerine inandığımız bilgileri sizlerle paylaşacağız.Spora Basliyacaklara Tavsiyeler

Öncelikli olarak spora başlayacak birinin bir doktordan yardım alması tavsiye edilmektedir. Spora başlamak için fiziksel durumunuzun ne aşamada olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Bu yazımızda koşu üzerinden örneklendirirsek spor yapmayı, koşu yapmak kalbin ve akciğerlerin normalden daha hızlı ve daha yoğun çalıştığı bir egzersizdir. Bu nedenle kalp rahatsızlığı bulunan ve akciğer problemi olan kişilerin koşması önerilmemektedir. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlığınızın olup olmadığını hem de rahatsızlığınız varsa spora başlamanın sizin için ne kadar uygun olduğunu, hangi spor dalını tercih etmeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekmektedir.

Egzersizlere yavaş yavaş başlamanız gerekmektedir. Kaslarınızın ve kemik sisteminizin rahatsızlanmaması için vücudunuzu spor yapmaya başlamadan önce iyice ısıtmalı, esneme hareketleri yapmanız gerekmektedir. Böylelikle spordan daha yüksek verim alırsınız. En az 15 dakika boyunca vücudunuzu, kaslarınızı entaremana hazır hale getirmelisiniz. Diğer yandan yine koşmak üzerinden gidecek olursak, bir koşu antremanı yapacaksanız. İlk koşunuzda hemen koşmamalısınız. Örneğin yarım saatlik bir program yaptığınızı varsayarsak ilk on dakika hafif tempolu yürüyüş arkasından on dakikalık hızlı tempolu yürüyüş ve son beş dakikalık bir koşu şeklinde dakikalarınızı ayarlamalısınız. Daha önce uzun süre aynı tempoda koşmamış biri için yarım saat boyunca koşmak hem çok zordur hem de sakatlanmalara neden olabilir. Bu nedenle vücudunuzu alıştıra alıştıra baştaki yürüme sürelerini azaltarak koşunuzun süresini uzatabilirsiniz. Hiç koşu yapmamış biri için hazırlık süreçi yaklaşık üç aydır. Üç ayda haftada üç gün koşarak gerekli perfonmasa erişebilirsiniz.

Spor yaparken seçtiğiniz malzemelerde önem taşımaktadır. Yine yürüyüş ve koşu üzerinden örneklemek gerekirse, bu tür egzersizlerde ayakkabılar hayati önem taşımaktadır.Ayakkabılarınız yumuşak ve ayağınıza biraz büyük gelecek şekilde olmalıdır koşu için günlük hayatta kullandığınız herhangi bir spor ayakkabı koşu sırasında dizlerinizin, bileklerinizin ve ayaklarınızın acımasına sebebiyet verebilmektedir.

Spordan tam bir verim alabilmek için beslenme düzenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Kaslarınızın daha rahat gelişebilmesi için yapmanız gereken protein ağırlıklı yiyecekler yemek ve yağlı besinlerden uzak durmaktır. Koşudan antremandan önce ve sonrasında bol bol asidi alınmış maden suyu içilmesi tavsiye edilmektedir. Antremandan önce yenilen son yemeğin hafif olmasına dikkat edilmelidir. Bölgesel zayıflamak isteyenleri dışarıda tutarak, aşırı kilolu kişiler yani olması gerektiğinden 15 kiloya kadar fazla kilosu bulunan kişiler ise koşu antremanı tercih etmemelidir. Aşırı kilolar kemiklere baskı yapacağı için sağlıklı bir eylem oldukça tehlikeli bir duruma dönüşebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir