A Vitamini ve Faydaları

A vitamini  kuzu ciğeri,havuç, süt, margarin ve tere yağında bulunan yağda çözülen bununla beraber vücudumuz için çok büyük bir önem taşıyan bir vitamindir. A vitamini yağda çözülür ve karaciğerde depolanmaktadır.  Tüm vitaminler ve mineraller gibi A vitamini vücut tarafından üretilememektedir ve ihtiyaç dışarıdan karşılanmaktadır. Peki A vitaminin vücuttaki görevi nedir?A vitamini ve Faydaları

A vitamini solunum yolları, burun, boğaz ve akciğerlerin sağlığında büyük önem taşımaktadır. İdrar yolları ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlamak da önemli rol oynar A vitamini. Ancak A vitaminin vücuttaki en önemli rolü gece görmemizi sağlan göz pigmentlerinin oluşumuna katılmalarıdır. A vitamini cilt sağlığı için de en büyük etkendir üstelik cenin gelişiminde de gerekli vitaminlerindedir.

A vitamini eksikliği durumunda ciltte bozulmalar, solunum yolları enfeksiyonlarına karşı hassaslık ve göz rahatsızlıkları görülür. Hafif şiddetli bir eksiklikte sadece ciltte ve solunumda sıkıntılar görülürken, şiddetli A vitamini eksikliğinde göz bozuklukları ciddi boyutlara varabilir. Hastada gece körlüğü ve körlük gelişebilir.

Gece görmemizi sağlayan pigmentlerin oluşabilmesi için A vitamini alımının yeterli seviyede olması gerekmektedir. Üstelik kemik gelişimi sağlığında da rol oynayan A vitamini, eksikliğinde kemik sağlığında da sıkıntılar oluşabilir.

A vitamini eksikliği görülme riski altında olanlar; vejetaryenler, yakın zamanda ateşli hastalık geçirmiş olanlar, yağ emilimi sendromu olanlardır. A vitamini yağda çözülen bir vitamin olduğundan yağ emilimi sıkıntısı olan kişilerin bir uzmana görülmesi gerekmektedir.  A vitamini eksikliği durumunda, a vitamini içeren yiyecekler yenilenerek ve multi-vitamin desteği alınarak ihtiyaç giderilebilinir.