Adaçayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

 

Familyası: Labiatae

İlmi Adı: Salvia officinalis

Fransızca: Sauge

İngilizce: Sage

Almanca: Salbei

Kullanılan Kısmı: sapları, çiçekleri ve yaprakları

Yetiştiği Yerler: Akdeniz bölgesi, orta Avrupa ve balkanlar. Ülkemizde ise güney Anadolu bölgelerinde yetişmektedir.

Toplama Zamanı: Ekim ve mayıs aylarında toplanmaktadır.

Özellikleri: Yaraların iyileşmesinde yardımcı olabileceği gibi aynı zamanda uyarıcı, tonik, safra akıtır, kandaki şeker miktarının düşmesine yardımcı olabilir. Kanı temizlemede yardımcı, bakterileri öldürmede destekleyici ve teri kesmekle birlikte oldukça faydalı etkileri ile birlikte kullanım sağlandığı zaman beklenilen sonuçların en iyi şekilde ortaya çıkmasına destek sağlayabilir. Bununla birlikte tıp’da da tedavi amaçlı kullanım sağlanan adaçayı, şifalı bitkiler arasında yerini almaktadır.

Sağlık Açısından:  Spazmlı kusmalarda, asabiyetten gelen teri kesmede, nefes darlığında, bağırsak gazlarında, nekahat devrinde, ishalde, yorgunlukta, mideye ve karaciğere olumlu etkiler sağlayabilir.

Kullanışı: 1/2 litre suyun içerisine 7 ile 10 gr adaçayı demlendirilerek kullanılır. Haricen boğaz tahrişlerinde gargara olarak 1/2 litre suya 20-30 gr adaçayı ekleyerek kullanabilirsiniz. Miktarlarına göre kullanım sağlamanızda fayda var.

Mutfakta Kullanımı: Kaz ve domuz eti, çorba, ızgara et, ton balığı, domalık harç, ızgara et, salata, ton balığı, sos, av eti, sebzeler ve kabak haşlaması gibi

Estetik Açısından: Adaçayı, çay olarak cilde sürüldüğü zaman yağlı ve gözenekleri bir hayli genişlemiş ciltlere faydalıdır. Banyo esnasında kullanıldığında ağrıyan kaslara ve yorgun ayaklara iyi gelmektedir. Adaçayı yaprak olarak çiğnendiği zaman ağız kokularını gidermede yardımcıdır. Kurutulan yapraklar toz haline getirildiğinde tuz ile karıştırılıp dişlere ovularak sürülürse dişlerin beyazlamasını sağlar.

Ek Bilgi: Adaçayının bir diğer adı Dişotu, Salvia kelimesi latincede ise kurtaran anlamına gelmektedir. Adaçayın da yer alan doğal ostrogen kısırlık sorunun önüne geçmede yardımcı olabilir. 1 litre suya 20 gr adaçayı ekleyerek tüketebilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

adaçayı, adaçayı nedir, adaçayı ne işe yarar, adaçayı etkileri nelerdir, adaçayı faydaları nelerdir, adaçayının diğer isimleri nelerdir, adaçayı nerede yetişir, adaçayı ne zaman toplanır, adaçayı özellikleri, adaçayı sağlığa faydaları nelerdir, adaçayı kullanışı, adaçayı nasıl kullanılır, adaçayı nasıl demlenir, adaçayı nasıl yapılır, adaçayı mutfakta nasıl kullanılır, adaçayı bilgiler, adaçayı hastalıklara iyi gelir mi, adaçayı kürü, adaçayı zararları, adaçayının faydaları, adaçayı nedir? faydaları nelerdir?, adaçayı faydaları ibrahim saraçoğulu