Apandisitin Belirtileri ve Tedavisi

Apandisit

Apandisit ince bağırsağın kalın bağırsakla birleştiği yerde bulunan ve görevi belli olmayan, bağırsak kalıntısı şeklindeki, appendix vermiformis adını alan uzantının (kör bağırsağın) iltihaplanması durumudur. Apandisit bir bakteri enfeksiyonudur.

İlk apandisit ameliyatı 1902 yılında İngiltere Kralı VII. Edward’a yapılmış ve bu ameliyat bundan sonra popülerleşmiştir.Apandisite gelişmiş ülkelerde daha sık rastlanmaktadır.

Belirtileri: Başta, göbek çevresinde ağrı hissedilir. Sonraları bu ağrı, karının sağ alt kısmına iner. Ağrı hissinden önce, karında bir rahatsızlık, hazımsızlık belirebilir, Mide bulantısına sık rastlanır. Dil ve ağız kurudur ve bundan ötürü kişi iştahsızdır.

Tedavisi:  İltihaplı bir kör bağırsağın, vakit geçirilmeden, çıkarılması gereklidir. Ancak bu ameliyatının imkansız olduğu hallerde, hasta, yatak tedavisi, antibiyotikler ve sıvı gıda rejimiyle tedavi altına alınır.

Kronik apandisit de ise  iştahsızlık, karında ağrı, rahatsızlık, hazımsızlık ve hafif bulantıların tekrarlaması söz konusudur.Ancak günümüzde bu tüm hekimler tarafından kabul edilen bir hastalık değildir, onlara göre bu durum tekrarlayan akut apandisit krizine neden olan kör bağırsağın alınmasıyla sona erecektir. Kronik Apandisit teşhisi, genellikle, dikkatli tüm analizlerin sonuç vermedi, sağ alt karın ağrılarında verilen isimdir.