Ayda Bir Kez İstediğinizi Tüketin

Protein ve kolesterol bakımından fazla beslenme şekli olan ‘Taş Devri Diyeti’ iyi huylu kolesterolün yükselmesine yardım eden ve proteinle kolesterol içerikli besinlerin düzgün bir şekilde tüketildiği beslenme çeşidi. İnsanlar 2.5 milyon yıldır normal beslenme şekli ile beslendi.  10 bin yıl öncesine kadar hayvanların etlerini, sebzeleri, bitkileri ana besin olarak tükettiler. Avcılık düzeninin bitip, yerleşik hayatı geçilip çiftlik dönemine geçilmesi bunun etkisiyle de tahıl ve karbonhidratlarla beslenmeye başlanılmış oldu. Yaklaşık 200 yıl öncede Endüstri devrimi ile rafine şekerin insan hayatına girmesiyle kalp hastalıklarında ciddi artış görülmeye başlandı. Ayda bir kez kolesterol bakımından zengin besinler tüketebilirsiniz. Tabi aşırıya kaçmamak koşulu ile tüketebilirsiniz.

-yumurta

Yumurtanın insanlarda kolesterol değerinde önemli bir artışa sebep olduğu görülmez. Yıllarca pastanın üzerine sürülüp yapılan yumurtayı bile yasaklanmışken, koroner kalp hastaları ve by-pass ameliyatı geçirenlerin bile artık haftada 2-3 yumurta yemelerinde bir sakınca görülmüyor. Yapılan son araştırmalara göre bir yumurtanın kan kolesterol değerini 3-4 mg arttırdığı söylenildi. Bunun yanı sıra yumurta, iyi huylu HDL kolesterolü ile içeriğindeki omega-3 sayesinde yükseltebilir. Sağlığınızda bir bozukluk yok ise gün aşırı bir yumurta tüketebilmenizde bir sakınca görülmüyor.

kirmizi_et_19022011_1

Kırmızı eti ise haftada üç kez tüketilmek koşuluyla yenilebilir. Et seçiminde danadan yana olmakta fayda vardır. Ette bulunan yağ, kolesterol olarak vücudunuz tarafından kabul edilecek ve karşılığında içyapımdan kısılmalıdır. Lakin yalnızca kolesterol hesabının değil, kalori hesabının da yapılması gerekmektedir. Sağlıklı beslenme adına tükettiğiniz bol sebze ve meyve, kalorisi çok yüksek meyvelerin, glikojenik indeksi fazla, bol yağlı besinlerin yenilmesinde rol oynar. Bundan dolayı yağlı kırmızı et tüketilmesinin kolesterol yönünden bir sakınca görülmese de içeriğinde bulunan yüksek kalori yüzünden miktarının sınırlarda tutulup haftada iki defa tüketilmesi önerilmektedir.

tereyagi

Katı yağlardan margarin tüketilmesi özellikle kalp damar sağlığı açısından kesinlik uygun görülmemektedir. Sıvılardan zeytinyağı veya fındık yağı tercih edilmelidir. Lakin katı yağlardan tereyağını da dışlamamak gerekir. Günde 4-5 çay kaşığı tereyağı yemekte bir sakınca görülmemektedir. Fakat günümüz içerisinde ahırda suni yemlerden beslenen hayvanların tereyağları tüketiliyor. Tereyağının kahvaltıda tüketilmesiyle veya yemekte tüketilmesi arasında bir fark yoktur.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

zayıflama, beslenme, diyet, kolesterol dengesi, taş devri diyeti, protein diyeti, protein ve kolesterol içerikli besinler, kalori hesabı, ne kadar kalori yakmalıyım, sağlıklı beslenme