Ayran kilo aldırır mı?

Öğünlerin yanında sık sık tükettiğimiz geleneksel içeceklerden biride ayrandır. Uzun süredir sofralarımızda yerini alan ayran yapımı ve tüketimi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Özellikle köy hayatının simgelerinden biri olan yayık ayran hem keyifle tüketmemize hemde öğünleri daha rahat sindirmemize yardımcı olan sevdiğimiz içeceklerden biridir. Ancak çok fazla ayran tüketen kişilerin merak ettiği önemli konulardan biride ayranın kilo almamız üzerinde etkisi olup olmadığıdır. Daha çok diyet yapan kişilerin aklına takılan bu soru, diyet yaparken yanlış beslenmemeleri ve diyetlerini olumsuz yönde etkilememeleri açısından önemli olan sorulardan sadece biridir.

Sağlık açısından hiçbir yan etkisine bu güne kadar görülmemil bir içecek söyleyin denilirse, bunların en başında ayranın geleceğinden hepimiz eminiz. Şimdiye kadar hiçbir olumsuz etkisi görülmeyen ayran aksine sağlığımız açısından saymakla bitmeyen özelliklere sahiptir. Özellikle yeteri kadar yoğurt tüketmeyen ve bu nedenle yoğurttan alamadığı değerleri ayrandan almak isteyen kişiler bu nedenle sık sık ayran tüketmeyi alışkanlık haline getirmişlerdir. Daha çok protein içeriği bakımından zengin olması sağlığımızı korumak için çönemli içeceklerden biridir. Bunun dışında vücudun sıvı dengesini ayarlama konusunda da ayranın önemli bir rolü bulunmaktadır. Ayrıca sindirim sisteminin çalışmasına ve daha kolay hazım etmemize yardımcı olan ayran bu nedenle sağlıklı içeceklerin başında gelmektedir.

Bunun dışında diyet yapanlarında merak ettiği konulardan biride ayranın kilo aldırıp aldırmamasıdır. En çok soruların başında gelen ayranın kalorisi hazır ayran ve evde yapılan ayran olarak farklılık göstermektedir. 1 bardak hazır ayran yaklaşık 76 kaloriye sahiptir. Ancak evde yağsız ev yoğurdu ile yapılan 1 bardak ayran yaklaşık 53 kaloridir. Bu nedenle ayran tüketmek isterseniz olabildiği kadar evde kendi yöntemleriniz ile tuzsuz olarak hazırladığınız ayranı tüketmeye özen gösterin. Çok fazla kaloriye sahip olmayan ayran özellikle yağsız yoğurt ile hazırlanması kilo almanızı etkilemeyecektir. Ancak her besinde ve her içecekte olduğu gibi ayranda da kilo almamanız için yeteri miktarda tüketmeye dikkat etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ayran, ayran tüketmek, ayran içmek, ayranın faydaları, ayran nasıl yapılır, ayran hakkında, ayran içmek kilo yapar mı, ayran kilo aldırır mı, ayran kilo yapar mı, ayran kaç kalori, 1 bardak ayran kaç kalori, ayran içmenin faydaları, sağlıklı içecekler, faydalı içecekler, ayran geleneği, diyet yaparken ayran içilir mi, hazır ayran, ev ayranı, yağsız ayran