B Vitaminleri Kompleksleri ve Eksiklik Belirtileri

B vitaminleri bir arada bulunurlar ve suda çözülebilen vitaminlerdir. Bu vitaminlerde diğer vitaminler ve mineraller gibi vücudumuzca üretilmezler  bu nedenle beslenme yoluyla alınmalıdırlar.  B vitaminleri hep birlikte sinir sistemi, etkin sindirim ve ruh sağlığı üzerinde görevlidirler. Eksiklikleri durumunda ise klinik semptomlar görülür. Ancak vitamin desteği ile bu semptomlar geriye gidilebilir.B Vitaminleri Kompleksleri ve Eksiklik Belirtileri

Peki B vitaminleri hangi vitaminlerin birleşimidir ve görevleri nelerdir? Bu vitaminlerin eksikliklerinin nedenleri ve sonuçları nedir?

B1 (TİAMİN)

B1 vücutta karbonhidratlardan, yağdan ve alkolden enerji üretiminde çalışan bir enzimin oluşumuna katılır.

B1 Eksikliği: B1 eksikliği durumunda beriberi adı verilen bir hastalık ortaya çıkar. Bu hastalık B1 desteği ile ortadan kaldırılmazsa ölümcül olabilmektedir.  Beriberinin belirtileri kas güçsüzlüğü, bulantı, kalp ve akciğere hasar verebilecek sıvının vücutta birikmesi ve iştahsızdır. Bunun yanında B1 vitamini eksikliği, depresyon, hafıza problemleri ve konsantrasyon eksikliğine neden olmaktadır.

Bulunduğu besinler: zenginleştirilmiş kahvaltılık  tahıl, kuru soya fasulyesi, maya özü, pirinç, kepekli ekmek, patates, süt ve tavuk..

B2 (RİBOFLAVİN)

B2 vitamini oksijen varlığında yağlar, proteinler  ve karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesi görevine katılırlar.

B2 Eksikliği:  B2 vitamini eksikliği tehlikesi olanlar genellikle vejetaryenlerdir çünkü B2 vitamininin en büyük kaynağı hayvansal besinlerdir. Eksikliğinde dudaklarda yanma, ağrı görülür. Dil hastalıkları ortaya çıkar. Gözlerde kaşıntı, yanma ve göz yorgunluğu oluşabilir.

Bulunduğu besinler: kuzu ciğeri, buğday özü, süt,maya özü,peynir, süt ve tavuk..

B3(NİYASİN)

İki enzimin oluşmasında görev alır ve yiyeceklerin enerjiye dönüşmesinde çalışır.

B3 Eksikliği: B3 eksikliğinin en temel nedeni alkolizmdir. Bu vitaminin eksikliği durumunda ölümcül pelagra hastalığı gelişir. Eksikliğin derecesinin düşük olduğu durumlarda, yorgunluk, depresyon ve hafıza kaybı görülür.

Bulunduğu besinler: patates, ekmek, kahvaltılık zenginleştirilmiş tahıl, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri..

Gut, diyabet, mide ülseri, karaciğer hastalıkları bulunan insanlar B3 vitamin desteği kesinlikle kullanmamalıdır.

B5 (PANTOTENİK ASİT)

B5 vitamini de niyasin gibi yiyeceklerden enerji üretilmesinde görev alır. Bunun yanında ise böbrek üstü bezi fonksiyonlarında rol oynar ve antikorların üretiminde de çok önemlidir.

B5 Eksikliği:  B5 eksikliği hastalığa neden olmaz. Ancak yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı, kas güçsüzlüğü görülür.

Bulunduğu besinler : Maya özü, buğday kepeği, yumurta, fındık, tavuk ve bira mayası..

B6 ( PİRİDOKSİN) 

Protein enzimlerinde önemli bir rol alır ve enerji üretimi, yağ metabolizması, hemoglobin üretimi ve merkezi sinir sistemi aktivitesinde görev alır.

B6 Eksikliği:  Eksikliğinde burun, ağız ve gözler çevresinde pul pul kabuklu yağlı bir cilt gözlenir. Beyaz kan hücrelerinde eksilme ve bir tip anemi oluşur. Bu vitaminin adet döneminde gerginliğin azaltmasında da ilaç destek olarak kullanılmaktadır.

B12 (KOBALAMİN)

B12  ölümcül anemiyi önleme yeteneği olduğundan dolayı ölümü önleyici faktör olarak tanılır, kobalt içerir. DNA sentezinde yer alır, özellikle kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde gereklidir.

B12 Eksikliği:  B12 eksikliği ölümcül anemiyi ortaya çıkmasına neden olur. B12 eksikliği belirtilileri çoğu zaman kendini gizler ve geriye dönüşü olmayan nörolojik hasarlara neden olabilir.

Bulunduğu besinler: kuzu ciğeri, balık, biftek, kuzu eti, kahvaltılık tahıl, yumurta, maya özü..