Beslenmenin Sivilce ile İlişkisi

Günlük hayatta yediğimiz, içtiğimiz besinlerin sivilce oluşumuna yol açtığını hekimlerin bizlere söylediği gibi ailemiz ve arkadaşlarımız tarafında da bilinmektedir. Beslenmenin dışında genetik faktörlerinde de göz önünde tutulması gerekir. Glisemik indeks, bir gıdanın veya karbonhidratın kan şekerini yükseltme özelliğidir. Glisemik indeks 0 ila 100 arasında değişiklik gösterir. Glisemik indeksi yüksek gıdalar, kan şekerini çok hızlı yükseltir. Eğer glisemik indeks düşükse kan şekerini yavaş yavaş ve daha az yükseltir. Protein ve yağlar için glisemik indeks söz konusu değildir.

Beslenmenin Sivilce ile İlişkisi

En son yapılan araştırmada, 15-25 yaşlarındaki bir grup erkek hastaya düşük glisemik indeksli diyete tabi tutulmuştur. Diğer gruba ise yüksek glisemik indeksli bir diyet uygulanmıştır. 12 hafta sonunda düşük glisemik indeksli grupta sivilce azalması anlamlı oranda tespit edilmiştir.

Polikistik overli hastalarda (PCOS), sivilce sıklıkla görülen bir durumdur. PCOS’da insülin direnci söz konusudur. Bu yüzden bu hastalarda kan şekeri ve insülin oranları yüksektir. Diyet ve kan şekerini düşüren ilaçların kullanımı ile, polikistik overli hastalarda adet düzensizliği, tüylenme, sivilce gibi şikayetler gerileme göstermektedir. Yıllar önce yapılan ve çikolatanın sivilceye yol açmadığı sonucu çıkarılan bilimsel bir çalışmanın, günümüzde eksikleri olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışma çok az hastada uygulanmıştır. Bir gurup hastaya çikolata, diğer guruba tatlı şekerlemelerden verilmiştir.

Düşük glisemik indeksle beslenmek için sebze ve meyve daha fazla yenmelidir. Tatlı yerine meyve tercih edilmelidir. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği veya çavdar ekmeği yenilmelidir. Yemeklerde kuru baklagillere daha fazla öncelik verilmelidir. Balık, tavuk eti, yumurta ve yağsız kırmızı et yenilmelidir. Yağsız süt ürünleri kullanılmalıdır. Alkolün azaltılması da önemlidir.

Bunların yanı sıra hazır meyve suları, hamur işleri, pasta, kek, kurabiye ve fast foodlar, beyaz ekmek, yağda kızarmış, kavrulmuş veya yağlı sos ilave edilmiş yiyecekler, tüm katı yağlar, içeriği bilinmeyen hazır gıdalar, cipsler, tatlandırıcılar, kahve kafeini, gazoz ve kola gibi tüketilen besinlerden uzak durulmalıdır.