C Vitamini Hangi Hastalıklardan Korur

Faydaları

C vitamini ısı, hava ve suya karşı dayanıksız ve suda çözünen bir vitamindir. C vitamini vücutta bir çok önemli göreve katılır. Bunlardan bazıları şunlardır:C Vitamini Hangi Hastalıklardan Korur

  • Kolajen oluşumu
  • Doku onarımı, yara iyileşmesi, büyüme
  • Antikor ve beyaz kan hücrelerinin yapımı
  • Böbrek üstü bezlerde üretilen hormonların sağlanması
  • Demir emilimi ve demirin kemik iliği, karaciğer ve dalakta gerekli birikimi

Ayrıca C vitamini güçlü bir antioksidandır. Vücudu kanser ve kalp hastalığından korur.

Eksiklik belirtileri

C vitaminin eksikliğinden doğan hastalık iskorbüttür.  Bu hastalığın semptomları, güçsüzlük, huzursuzluk, kas ağrıları, diş eti kanaması ve dişlerin sallanmasıdır. Uzun süreli hafif C vitamini eksikliği bir hastalık yaratmaz ancak bir çok ciddi hastalığın oluşmasına zemin hazırlar.

Bulunduğu Besinler: Siyah kuş üzümü, Yeşil Biber, Brüksel lahanası, Mango, Lahana, Portakal, Üzüm Suyu, Tatlı patates, Domates ve Muzdur.

C Vitamini Desteği Gereken Durumlar

İskorbüt: İskorbüt hastalığı için C vitamini desteği çok önemli bir tedavidir. Ancak günümüzde iskorbüt hastalığı çok nadir görülen bir hastalıktır.

Enfeksiyon: Araştırmalar C vitaminin enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğunu göstermiştir. Enfeksiyon sırasında C vitamini düzeyi düştüğünde enfekte olmuş kişiler vitamin desteği almalıdırlar.

Cerrahi Müdahaleler, Kemik Kırıkları:  C vitamini ameliyat yaralarının iyileşmesini hızlandırır ve kırıkların uygun şekilde kaynayabilmesi için hayati önem taşır.

Diş hastalıkları ve Oral Durumlar: C vitamini diş etlerinin sağlığında çok önemli bir etkendir. Diş çekiminden önce ve sonra alınan C vitamini desteği diş etlerinin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Anemi: C vitaminin demirle olan ilişkisinden dolayı anemi tedavisinde  C vitamini çok önemlidir.

Mide Hastalıkları: C vitamini ülserin iyileşmesi için çok önemli bir etkendir. Ancak suda eritilip içilen çeşidi kullanılmalıdır.