Cinsellikle İlgili Değerler

Cinsellik yaşamın doğal ve sağlıklı bir bileşenidir. İnsanları diğer canlılardan ayıran önemli bir özellik üreme dışında sadece haz almak için cinsel ilişkiye giren en yoğun canlı olmasıdır. Cinselliğin bu şekilde sergilenmesi en doğal şeydir. Her insanın bir cinsel organı, cinsel dürtüleri, cinsel duyguları ve cinsel davranışları bulunur. Cinselliğin her bireyin yaşamında ki yeri farklılık gösterebilmektedir.

Çocuklar cinseyeti gözetilmeden sevilmelidir.  Çocuklar kendi bakımlarını ve gereksimlerini kendileri karşılayabilecek yaşa gelene kadar annesine Cinsellikle İlgili Değerlerve babasına muhtaçtır.  Doğdukları andan itibaren kız ve erkek çocuklara eşit davranılması gerekmektedir. Erkek çocuklarının istediği, kız çocuklarının istenmediği bir toplumda cinselliğe bağlı ayrımcılık uygulanmaktadır. Bu durumda çocukların beslenme sevgi,giyim eğitim gibi olanaklardan tam anlamıyla yararlanmaması demektir.

Cinsellik sadece iki kişi arasında yaşanan bir ilişki değildir. Nasıl toplumsal koşullar kişilerin cinsel yaşamlarını etkilerse kişilerin cinsel tutumları da toplumu etkiler.  Başkalarının davranışlarına özen göstermek saygı göstermek gerekmektedir. Cinsel davranış hüzün ve mutluluk gibi güçlü insani duyguları uyandırdığı gibi haz ve acı gibi güçlü bedensel duygularda oluşturmaktadır. Bu duygular cinsiyet yaş kültür bakılmadan herkesde görülmektedir.

Her yaş döneminde cinsel merak, deneyim ve araştırmalar biçiminde kendini gösterir. Çocuklukta cinsel organlarla oynama, doktorculuk oyunucu gibi karşı cinsi keşfetme biçiminde, ergenlikte el ele tutuşma, erotik yayınlarla tanışma çocukların kendini keşfetme sürecinin doğal bir sonucudur. Kabul edilmeleri ve doğru yönlendirilmeleri gerekmektedir.

Cinselliği yaşarken bireyler;

  • zorlayıcı, sınırlayıcı, suçlayıcı olmamalı,
  • bedensel ve ruhsal olarak zarar vermemeli,
  • kişi özel olmalı,
  • yasal olmalıdır.