Çocuklar nasıl kilo verir?

Çocuklarının aşırı şişman olmasına kafayı takan aileler pek çok yanlış hataya düştükleri açısından, uzmanların çocuklar nasıl kilo vermeli konusunda yapmış olduğu en doğru ve etkili açıklamaları sizlerle paylaşıyoruz. Kesinlikle sağda-soldan kulağınıza çalınan bilgilerden yola çıkarak çocuklarınıza kilo verdirmeye çalışmayın, çünkü pek çok yanlış bilgi çocuğunuzun sağlığına kötü etki verebilir. Gelin sürekli birlikte uzmanların çocuklara kilo verdirme önerilerine göz atalım.

Çocuk sağlığı konusunda uzman olan hekimler, çocukların kilo vermesi açısından ailelere çocuklarının beslenmesinde yer alan gıdaların kalorilerine çok dikkat etmeleri gerektiğini söylüyorlar. Kalorisi az olan yemekleri tüketen çocuklar sağlıklı bir biçimde kilo veriyor ve kas kayıpları da yaşamıyorlar. Çünkü diyette en çok dikkat gerektiren husus, kas kaybı yaşanmamasıdır. Çocukları aç bırakarak zayıflatmaya çalışmak kas kayıplarına sebebiyet olur, bu yanlışa düşmeyin.

Çocuğun beslenmesi düzene sokulmalı ve beslenmesinde yer alan yemekler dikkatli seçilmelidir. Yağ yakan, kalorisi az besinlere yönelmeli ve bu besinlerin düzenli bir biçimde tüketilmesine özen gösterilmelidir. Çocuklar henüz gelişimlerini tamamlamadıkları açısından tek tip beslenmeye de yönelmemek gerekir. Yalnızca protein ağırlıklı bir beslenme çocuğun sağlığınız bozar. Tüm besin grupları gereken ölçüde çocuğun vücuduna girmelidir.

Düzenli, az ama sık beslenme çocuğa kilo verdirir. Çok şişman olan çocuklar açısından ise uzmanlar günde 600 ile 800 kalori almalarını sağlayacak bir beslenme programı öneriyorlar. Ağır diyetlerden sakınmalı, çocuklar aç bırakılmamalı, tek tip beslenmemeli, haftada birkaç gün en az 15 dakikalık yürüyüşler yapılmalı, 3 ana öğün olarak beslenmeli ve diyet dışında yer alan yiyeceklerin yenmesi engellenmelidir. Yüzme ve tenis gibi bol aktiviteli sporlara çocukları yöneltmek gerekir.

 

Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne geni rahatsızlıkları, anne sağlığı ve biyolojik ebeveyn hakkında bilgiler sunulmuştu.

 

]]>