Çocuklarda iştah eksikliği nasıl giderilir?

Bebeklerde ve çocuklarda yaşanan iştahsızlık daima grip, soğuk algınlığı, mide rahatsızlığı, diş çıkarma, ruhsal sağlık sorunları, safra kesesi hastalıkları, karaciğer rahatsızlıkları, hepatit türleri, böbrek ve bağrsak hastalıkları gibi sebeplerden dolayıdır. Bebeklerde ve çocuklarda iştahsızlığın giderilmesi açısından öncelikle sorunun ne olduğunu bilmek ve soruna yönelik tedavi metotlarını uygulamak gerekir. Bebek ve çocuklarda uzun süredir devam yapan bir iştahsızlık söz konusuysa ve bu iştahsızlığın nedeni bilinmiyorsa uzman bir doktora başvurulmalıdır.

İştahsızlık bebek ve çocukların gerekli derecede beslenmemelerine sebebiyet olduğu açısından vücut, büyümek ve gelişmek açısından ihtiyaç duyduğu besinleri alamaz ve bu sebeple de çocuklarda büyüme geriliği ortaya çıkar. Çocuklarda iştahsızlığın tedavi edilmesi, iştahsızlığa yol açan durumların ortadan kaldırılması bu sebeple çok önemlidir. Büyüme ve gelişme ile ilgili sorun yaşanmasına sebebiyet olan iştahsızlığın giderilmesine yönelik aileler şu tavsiyeleri dikkate almalı:

Çocuğunuzun mutlak suretle sizinle birlikte sofraya oturmasını sağlayın ki, düzenli tüketmek yeme alışkanlığı edinsin ve siz tüketmek yerken o da bundan feyz alsın. Ayrıca çocuğunuza sofrada olan yiyeceklerin faydalarından bahsedin. Yemek yediği zaman büyüyeceğini, yemezsede küçük kalacağını ona söyleyin. Ancak bunu yaparken baskıcı bir tavırla değil, tatlı dille söyleyin. Öğün aralarında zararlı gıdalar tüketmesine izin vermeyin.

]]>

Çocuklarınızı doyurmak açısından elinize tabak ve kaşık alarak peşlerinden koşmayın. Ne yerse kar diye düşünmek yanlıştır. Sizinle birlikte sofraya oturması, sağlıklı yemekler yemesi ve sofra alışkanlığı kazanması sağlıklı beslenme, büyüme ve gelişme açısından çok önemlidir. Sofrada tüketmek yenmediği zaman aç kalacağını bilmeli ki, sofranın önemini anlasın ve sofraya oturduğunda tüketmek yesin.

 

Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne geni rahatsızlıkları, anne sağlığı ve biyolojik ebeveyn hakkında bilgiler sunulmuştu.

 

]]>