Çocuklarda iştah eksikliği nedenleri

Annelerin pek çoğu çocuklarının bazı dönemlerde iştah eksikliği yaşadıklarından, hiçbir şeye yemediklerinden ya da çok az ölçüde tüketmek yiyerek hemen sofradan ayrıldıklarından dolayı şikayetlerde bulunurlar. Sofrada çocuğun çok sevdiği bir tüketmek bulunmasına rağmen çocuklar sevdikleri yiyeceği bile iştahla yemiyorlarsa, tüketmek yememek açısından direniyorlarsa ya da tüketmek yerken burun kıvırıyorlarsa şu sorunların varlığından şüphe edilmelidir.

Çocuklarda iştah eksikliğine sebebiyet olan sağlık problemleri

Her çocukta iştah eksikliği nedenleri farklılık gösterse de, genel anlamda çocukların iştahsız kalması şu sorunlardan kaynaklı olmaktadır.

Karaciğer hastalıkları

 

 

Bağırsak rahatsızlıkları
Böbrek hastalıkları
Kalp hastalıkları
Hepatit türleri
Safra kesesi hastalıkları
Anksiyete
Panik atak gibi ruhsal rahatsızlıkları
Farenjit, boğmaca, sinüzit gibi üst solunum hastalıkları
Yorgunluk halleri
Can sıkıntısı yaşandığı
Soğuk algınlığı
Mide hastalıkları ve rahatsızlıkları
Grip hastalığı

 

Çocuklarınızda ki iştahsızlık lakin uzun süre devam ediyorsa bu hastalıklardan şüphe duyulmalı çocuklarda iştahsızlık yaratan sorunun kesin olarak öğrenilmesi açısından çocuk, uzman bir doktora götürülmelidir. Bebeklerde iştahsızlık nedenleri ise daima diş ile ilgili problemlerdir. Ancak kulak ağrısı, boğaz ağrısı, ateşlenme ve fiziksel rahatsızlıklar da bebeklerde iştahsızlığa yol açar.

 

Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne geni rahatsızlıkları, anne sağlığı ve biyolojik ebeveyn hakkında bilgiler sunulmuştu.

 

]]>