D Vitamini ve Eksikliği Durumu

D vitamini yağda çözünen, normal pişirme işlemlerinden etkilenmeyen vücudumuz için oldukça önemli bir vitamindir. Çocukların yetişkinlerden daha çok ihtiyaç duyduğu tek vitamin D vitaminidir.  D2 ve D3 olmak üzere iki çeşidi vardır. Güneş ışığının ciltteki kolesterol depolarına etki etmesiyle oluşur ve hayvansal karaciğerde de bulunmaktadır.d-vitamini-ve-eksikligi-durumu

D Vitaminin İşlevleri 

D vitamini vücutta kalsiyumu kontrol eden bir hormona dönüştürülür. Esas görevi kemiklerin ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve fosfor emilimi bağırsaktan yapmak ve bu minerallerin kemikler tarafından alınmasını kolaylaştırmaktadır.

Eksikliği

Çocukluğun erken dönemlerinde yani ilk iki yaş boyunca D vitamini eksikliği olması durumda raşitizm oluşur. Raşitizmin belirtileri, kafatasının bazı bölgelerinde görülen yumuşamalardır. Bu yumuşamaların yanında duruş bozuklukları ve yürüyüş bozuklukları görülür, ilk dişin çıkışı gecikir.

Erişkinlerde ise D vitamini eksikliğinde kemik yumuşamasına( osteomalasi) neden olmaktadır. Bu hastalıkta temelde raşitizm ile aynı özellikleri taşır ancak yetişkinlikte kemik büyümesi olmadığı için varolan kemiklerde sıkıntılar çıkar. Kemikler yumuşar ve kolayca kırılabilir hale gelir. Bu iki hastalıkta günümüzde D vitamini desteğinin kolayca erişebilir olması ve devletlerin raşitizme karşı açtığı savaş nedeniyle artık sık rastlanan hastalıklardan değildir.

Morina balığı, ringa balığı, somon, süt, yumurta, tere yağı, peynir ve yumurta D vitamini bakımından zengin besinlerdir.

Kimler D vitamini Eksikliği Altında

D vitamini eksikliği görülebilecek ve destek alması beklenen insan gruplarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Katı Vejetaryenler
  • D vitamini içeren besinleri tüketmeyen ve vücudu tamamen kapatan kültürlerde yaşayan insanlar
  • Özellikle kış mevsimde emziren ve sütünde D vitamini eksikliği bulunan kadınlar
  • Az yeme hastalığı bulunan ve eve bağımlı yaşayan hasta ve yaşlılar