Dünyanın İlk Zayıflama Diyeti

Private Life Of Henry Viii, TheBir kadının mutlu etmenin en kolay yoludur kilo verdiğini hissetmek. Gerçekten de öyle… Kilo vermek her yaştan her kadını mutlu eden, kendini daha güzel ve daha özgüvenli hissetmesine neden olan yegane eylemdir. Hele bir de ‘Sen kilo mu verdin?’ sorusu ile karşılaşsın; işte o zaman değmeyin keyfine… İşte bu sihirli cümle bir kadının ayaklarını kesercesine mutlu etmenin en pratik yoludur! Peki her kadında var olan bu zayıf olma tutkusu nereden geliyor? Hangi tarihten beri insanlar kilolarından kurtulmak için çeşitli yöntemlere başvuruyor, fazla kilolarından şikayet ediyor? İşte yanıtı…

İlk Kez Erkekler Uyguluyor

Tarih sayfalarında yer alan ilk zayıflama diyeti 1862 yılında yazılıyor. Aşırı şişman bir hasta için yazılan karbonhidratların azaltılması üzerine kurulan bu diyet ile hasta 1 yılda 26 kilo veriyor. Bu başarı bir fenomen haline geliyor ve zayıflama diyetini pek çok erkek kullanmaya başlıyor. Yanlış duymadınız! Bu yöntemle zayıflayan erkekleri gören kadınlar da zamanla kilolarından utanarak diyeti uygulamaya başladılar.

1 Asır Önce Kadınlar Diyetle Tanışıyor

Tarih sayfalarına geçen, dünyanın ilk zayıflama diyeti ünvanına sahip bu diyetin mucidi Dr. Harvey. Aslında bir kulak uzmanı olan bu doktor, 101 kiloda olan William Banting adlı hastasını kendi yazdığı diyet reçetesi ile 75 kiloya düşürüyor. Kısa sürede büyük şöhrete kavuşan bu diyet listesi ile kilo sorunu yaşayan erkekler fazla kilolarından kurtulmaya çalışıyor. Erkeklerin başarılı sonuçları kadınları cezbediyor. Ancak kadınların diyetle tanışması yarım asrı geçiyor. 1914 yılında kadınlar da Dr. Harvey Diyetini uygulamaya başlıyor. Kadınlar tam 100 yıldır fazla kilolarından utanıyor. Vücudundaki fazlalıkları atmak amacıyla çeşitli yöntemlere başvuruyor. Siz de tarih sayfalarında yer alan bu diyeti merak ediyorsanız işte diyet listesi:

1862 Tarihli Dr. Harvey Diyet Listesi

Sabah: 100 gr et ya da balık, 30 gr ekmek

Öğlen: ‘Birazcık daha fazla ekmek’, sebze

İkindi: Sütsüz çay, peksimet, meyve

Akşam: 100 gr et ya da balık