En Fazla Görülen Sağlık Sorunları

Birçok hastalık ve birçok tedavi yöntemi vardır. Kimi hastalıklar toplumda çok sık görülsede kimi hastalıklar ise nadir görülür. Tansiyon, şeker, obezite, kanser hepsi hastalıklar arasından sadece birkaçı olup bu hastalıkların görüldüğü sıklık da birbirinden farklıdır. Her ne kadar ölümlerin daha çok kanser hastalığı sonucunda yaşandığını bilsek de kanser, az görülen hastalıklar listesinde olup en fazla görülen hastalığın ise hipertansiyon olduğu belirlenmiştir.

Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’de en fazla görülen hastalığın hipertansiyon olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ölümlerin nedenini her ne kadar kanser hastalığından kaynaklandığını bilsek de Türkiye’de en fazla ölüm yüzde 37,92 ile dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle olmuştur. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği rapora göre yüzde 13,2 ile 15 yaş üzerinde en fazla hipertansiyon hastalığı görüldüğü açıklanmıştır. Hipertansiyondan sonra en çok görülen hastalıklardan olan ve ölüm oranlarında ikinci sırada olan vücudun çeşitli yerlerinde çıkan tümörler olduğu belirlendi. Listenin üçüncü sırasında ise yüzde 9,67 ile solunum sistemi hastalıklarının yer aldığı görülmüştür.

En çok görülen hastalıkların ikinci sırasında bel ağrısı ve fıtık kaynaklı hastalıkların yüzde 12,8’le yer alarak hipertansiyondan sonra en fazla görülen ikinci hastalık olduğu görülmüştür. Türkiye’de en fazla görülen üçüncü hastalık olarak sıraya giren ise romatizma olmuştur. Bu hastalıkların dışında yüzde 7,7 ile mide ülseri dördüncü sırada, şeker hastalığı yani diyabetin ise beşinci sırada yüzde 6,8 oranla en fazla görülen hastalıklar arasında yer aldığı görülmüştür.

Kanser Az Görülen Hastalıklar Listesinde 2. sırada

Her ne kadar kanser hastalığının ilk sırada olduğunu ve ölümlerin genellikle kanser nedeniyle olduğunu düşünsekte kanser hastalığı Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı raporlara göre az görülen hastalıklar arasında yer alıyor. En az rastalanan hastalıkların listesi ise şöyle;

– Karaciğer yetmezliği yüzde 0,4

– Kanser hastalığı yüzde 0,6

– Bağırsak ülseri 0,7 olduğu açıklanmıştır.

Bunun dışında kısa bir bilgi daha: Obezite gün geçtikçe artan bir hastalık olup tüm toplumu hatta tüm Dünyayı etkisi altına almıştır. 2008 yılında 400 milyon obezite hastası ve 1,4 milyar fazla kilolu insan sayısı varken, 2015 yılında bu sayı hızla artarak 700 milyon obezite hastası ve 2,3 milyar fazla kilolu olan insan sayısına çıkmıştır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

hastalıklar, en fazla görülen hastalıklar, en çok görülen hastalıklar, hangi hastalık daha çoktur, hastalıkların yüzdeleri, en çok görülen hastalık nedir