Evde Yapılabilecek Maskeler

Bu maskelerin tam anlamıyla etki gösterebilmeleri için cildin çok iyi temizlenmiş olmaları gerekmektedir.  Bir maske her zaman temiz ve makyajsız cilde uygulanmalıdır. Söz gelimi maden suyu, papatya suyu ya da kekik suyuyla yıkayabilirsiniz yüzünüzü. Tarifini vereceğimiz bu maskeleri göz kapaklarına ve çevrelerine sürmeden bütün yüze ve boynuza sürün.  Uygulamadan önce saçlarınızı toplayın. Bu maskeleri ılık maden suyu ile yüzünüzden çıkarmanız daha sağlıklı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Bu maskeler kolay hazırlanır ancak kısa ömürlüdürler, bu nedenle uygulamadan kısa süre önce yapılması ve kalan maskenin saklanmaması gerekmektedir.

Un Maskesi;

Her türlü cilt için uygulayabilirsiniz.

Bir kaşık balı yarım bardak sıcak suya koyun ve eriyene kadar karıştırın. Bu karışıma  4-5 kaşık buğday, yulaf veya karabuğday unu ekleyin ve karışımı karıştırmaya devam edin. Bu unların çok taze olmaları oldukça önemlidir. Bir kaşık zeytin yağı ve bir limonun suyunu ekleyin.  Karışımın ısını biraz yükseltmek için bir cam kabın içinde su buharı içinde hafif ısıtın. Yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Daha öncede belirttiğimiz gibi bu maskeyi maden suyuyla çıkarmanız tavsiye edilmektedir.

Evde Yapılabilecek Maskeler

Çilek Maskesi;

4-5 büyük çileği bir kapta ezin. Buna biraz nemlendirici krem ile bir kaşık bal ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışım hamur haline gelene kadar karıştırmaya devam etmelisiniz. Daha sonra iyice temizlenmiş makyajsız cildinize uygulayın ve  20 dakika yüzünüzde bekletin. Yüzünüzde çok bekletmemeye özen gösterin ve dikkatlice yüzünüzden çıkarın.

Avokado Armudu Maskesi

Kuru ciltler için çok yararlı bir maskedir. Bir avokado  kabuklarını dilimleyin, yatın ve bu dilimleri yüzünüzün üstüne yapıştırın. Bu dilimler birbirlerine olabildiğince yakın olmalıdır. Böylelikle en iyi sonucu alırsınız. 30 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü maden suyu ile yıkayın.