Göz Hastalıkları Nelerdir?

Şüphesiz ki kime sorulursa sorulsun senin için en değerli organ nedir? Denildiğinde ilk akla gelen organlarımızdan biri gözlerimizdir. Çevrede olup biteni görmemizi sağlayan, yürümemizi, koşmamızı, kendimizi korumamızı sağlayan gözlerimiz bu nedenle en değerli organlarımızdan biri olmuştur. Elbetteki tüm organların sağlığımız açısında önemli görevleri vardır. Fakat dış Dünya ile bağlantı kurmamızı sağlayan gözlerimizin sağlığı bu açıdan oldukça önemlidir.

Her ne kadar önemli organlarımızdan birinin gözlerimiz olduğunu bilsek dahi toplum olarak göz sağlığımızı yeteri kadar önemsemez ve bu nedenle bazı şikayetler ile karşı karşıya kalmak durumunda kalırız. Gözde batma, kızarıklık, göz kapağında şişlik, sulanma, göz ağrısı gibi gözde oluşan bu şikayetlerin belirli bir açıklaması vardır ve bazı göz hastalıklarının nedenlerindendir. Birbirinden farklı nedenlere bağlı olarak gelişen göz hastalıkları ve hastalıklarının tedavileri vardır. Kısa göz hastalıklarından bahsetmek gerekirse;

Katarakt

Gözün kendi merceğinde gelişen şeffaflık kaybıdır. Sisli ve bulanık görmeye neden olur. 55 yaşın üzerinde görülme sıklığı daha fazladır. Önlenmesi için kesin bir yol bulunmamakla birlikte ultraviyole ışınları ve sigara kullanımının kataraktın gelişimini hızlandırdığı düşünülmektedir.

Konjonktivit

Gözün beyaz kısmını kaplayan ince zarın iltihabıdır. Bakteriyel enfeksiyonlar, viral enfeksiyonlar, allerjiler, çevresel kirlilik yani duman ve kimyasal buharlar bu duruma yol açabilir. Konjonktivadaki kan akımının artması ile göz kırmızı görünür. Çapaklanma ve sabah kirpiklerde yapışmalar olabilir.

Glokom (Göz Tansiyonu)

Her 100 kişiden 2’sinde rastlanan glokom 35 yaş ve üzerindeki kişilerde görülmektedir. Ailelerinde glokomlu hasta bulunan yada miyopisi olan kişilerde risk daha fazladır. Hastalık önlenemediği ve göz sinirinde meydana getirdiği hasar geri döndürülemediği için düzenli göz muayeneleri ile erken teşhis çok önemlidir.

Arpacık

Kapaklarda kırmızı şişlik oluşması ile kendini gösterir. Kısacası kirpik folikülü iltihabıdır. Tedavide sıcak kompresler ve antibiotik pomadlar uygulanır.

Miyopi (Uzağı görememe) 
Işınlar retina üzerinde odaklanması gerekirken retinanın önünde odaklanmaktadır. Kornea ve mercekte kırılan ışınların izafi olarak retina üzerinde görme merkezine ulaşmadan daha önde odaklanmasıyla , göz uzaktaki cisimleri net göremez. Bu duruma Miyopi denir.

Hipermetropi (Yakını görememe) 
Işınlar retina üzerinde odaklanabilecek kadar kırılamazlar. Kornea ve mercekte kırılan ışınların izafi olarak retina üzerinde görme merkezine değil daha ilerde odaklanmasıyla göz yakını net göremez. Bu durum Hipermetropi olarak tanımlanır.

Astigmatizma
Işınlar retinada bir noktadan daha fazla yerde odaklaşırlar. Net bir görüş için korneanın pürüzsüz ve her eksende aynı kaviste olması gerekir. Korneanın belli bir eksende daha fazla ya da daha az kavisli olması astigmat kusurunu ortaya çıkarır. Görüntü uzakta da , yakında da net değildir ve kişi cisimleri gölgeli görmeye başlar.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

göz sağlığı, göz, göz hastalıkları, gözde oluşan hastalıklar, göz tedavisi, göz tansiyonu, glokom, astigmat, miyop, göz kızarıklığı, konjonktivit, katarakt, hipermetropi, göz sulanması, göz tansiyonu neden olur, göz kızarıklığı neden olur, göz hastalıkları ve tedavisi, göz kaşıntısı, göz sulanması, göz sağlığı için ne yapmalı, sağlıklı gözler, göz muayenesi, göz problemleri, göz şikayetleri