Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Sivilce ve aknelerin hayatımızda ki olumsuz yönü oldukça fazladır. Ergenlik döneminin başlaması ile hayatımıza giren sivilce ve aknelerin fazla olması ve neredeyse tüm yüzümüzde olması hayatımızı hem olumsuz hale getirirken aynaya küsme sebebimiz olur. Kişiyi psikolojik olarak da etkileyen bu olumsuzluk görüntü olarak kendini rahat hissetmemesine ve hatta kendini eve kapatmasına neden olmaktadır. Birçok kişide ergenlik döneminin bitmesiyle son bulan ya da azalan sivilce ve akneler bazı kişilerde ise herhangi bir azalma göstermeden daha da artmasına neden olmaktadır.

Ergenlik döneminde hormonların yerleşmesi ve değişmesi nedeniyle gayet normal karşılanan sivilce ve akneler bir dönem sonra geçebilmektedir. Fakat devam eden ve artan bu olumsuz cilt kusuru başka hastalıkların nedeni olabilir. Hormonel bozukluklar, genetik nedenler, bazı hastalıkların tetiklemesi, bazı ilaçların kullanılması sonucunda da oluşabilecek sivilce ve aknelerin nedenini öğrenmek ve araştırmak için mutlaka bir doktor kontrolünü yaptırmak gereklidir.

Sadece içsel nedenlerden kaynaklı olmayan akne ve sivilceler bazen bizim sebep olduğumuz nedenlerden dolayıda oluşmaktadır. Başka yanlış bakım uygulama olmak üzere günlük bakımın ihmal edilmesi de bir süre sonra bu olumsuzlukların oluşmasını meydana getirmektedir. Peki günlük yapılması ve dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir?

– Öncelikle en öenmli kural cilt yapınızı tanımaktan geçmektedir. Cilt yapınıza uygun kozmetik ürünleri ve cilt bakım ürünleri kullanmaya dikkat edin.

– Alkollü hiçbir ürünü cilde değdirmemeye özen gösterin.

– Kimyasal işlemlerden ve güneşten olabildiği kadar uzak durun.

– Fondöten tercihini yağ bazlı fondötenlerden yana kullanmaya özen gösterin.

– Gündüz kreminizi yoğun olanlardan kremlerden yana tercih edin ve koruması yüksek olsun. İleride daha da hassaslaşmaması için nemlendiricisiz asla güne başlamayın.

– Haftada iki kez sakinleştirici, yatıştırıcı, nemlendirici ve yağ dengesini takviye eden maskeler kullanın.

– Kuru cilt alkole tepki verdiğinden parfümünüzü de alkol oranı en düşük cinsten seçin veya yağ parfümler kullanın.

– Banyo sonrası, deri henüz ıslakken saf tohum yağı içeren vücut yağlarıyla bolca cildinizi yağlayın. Derinin, suyu ve yağı beraber emmesi için bekleyin. Hafifçe, bastırmadan havluyla fazlasını alın.

– Temizleme ürünü olarak jelleri ve yağlı cilt için olan kozmetik sabunlarını kullanabilirsiniz. Süt ile temizlemeyi tercih ediyorsanız sütün ardından mutlaka bir tonik ile cildi silin.

–  Gün içerisinde makyajınızın üstüne tekrar makyaj yapmayın. Makyajınızı temizledikten sonra yapın.

– Gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı çıkarmayın ihmal etmeyin. Aksi taktirde hava alması gereken gözenekler tıkanacak ve dolayısıyla sivilce ve akne oluşumuna neden olacaktır.

– Cilt sağlığınızı korumak için mutlaka az yağlı beslenmeye dikkat edin. Fazla yağlı beslenmeniz sonucunda vücudunuzda yağ miktarı artacağı gibi yüzünüzdeki yağ miktarı da artacak ve dolayısıyla sivilce oluşmasına neden olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

cilt bakımı, facial, sağlıklı cilt, doğru cilt bakımı, cilt bakımı nasıl olmalı, günlük cilt bakımı, doğru cilt bakımı, evde cilt bakımı, parlak cilt, sivilce, akne, pürüzsüz cilt, ciltte yaşlanma