Hamileler için Kış Önerileri

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Şeyda Sıla Bilgili, özellikle hamileler, yaşlılar ve çocuklar için nelerin yapılmasına, nelere dikkat edilmesi hakkında konuştu. Özellikle hamilelerin kış aylarında gribal enfeksiyonlara karşı dikkat etmeleri yönünde tavsiyelerde bulunarak emzirme dönemindeki annelerin, çocukların ve yaşlıların özel gereksinimleri olduğunu belirtti.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Şeyda Sıla Bilgili, bireylerin vitamin ve mineral açısından zengin olan besinleri tercih etmeleri gerektiğiniz söyleyerek özellikle, nar, greyfurt, ananas, kivi, mandalina, portakal gibi C vitamini yönünden yüksek ve lifli içeren besinleri tüketmelerinde fayda görüyoruz dedi.

Hamileler İlaç Yerine Kış Çayı İçebilirsiniz

Hamilelik döneminde kadınların ilaç kullanmamaları bunun yerine kış çayı tüketebileceklerini söyleyen Bilgili, ekineze, tarçın-zencefil çayı, nane-limon gibi belli başlı kış çayları var hamile bayanlar kış aylarında gribal enfeksiyonlara karşı rahatlıkla tüketebilirler dedi. Bunun dışında bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer besin yulaftır diyerek, yulafın çok faydalı olduğunu ve süt ile beraber tüketebileceğini söyledi. Kış aylarında cildin nem oranının düştüğünü ve bu gibi durumlarda bol bol sıvı tüketilmesi gerektiğini söyleyen Bilgili, sıvı tüketimini arttırarak cildinizin nem oranını dengeleyebilirsiniz dedi.

Gebelik Döneminde Önemli Besin: Balık

Hamilelik döneminde sağlıklı yağların tüketilmesi gerektiğini belirten Dyt. Şeyda Sıla Bilgili, çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişmesi için balık yemeyi ve bunun yanı sıra uyku düzeninin önemini vurguladı. Sağlıklı yaların hamilelik döneminde tüketilmesinin doğru olduğunu söyleyen Bilgili, omega 3 yağı bakımından zengin olan şuan mevsim balıklarından lüfer, somon, uskumru, istavrit ve palamut tercih edilebilir. Bebeklerin fiziksel, zihinsel, biliçsel fonksiyonları açısından Omega3 tüketimi önemlidir dedi. Bir diğer önemli konunun uyku düzeni olduğunu ekleyerek özellikle IGF-1 dediğimiz gençlik hormonu salgılanır ve bu hormondan yararlanmak için mutlaka 23:00 ile 03:00 arasında uykuda olunması gerektiğini söyledi.

Emziren annelerin sıkça sorduğu soru ise sütü nasıl artırabilecekleri konusuna da değinen Bilgili, ‘Dereotu, çörekotu, zerdeçal, kurutulmuş meyveler, kuru dut, hurma, kuru incir, kuru kayısı gibi yiyecekleri bol miktarda tercih etsinler. Anason ve Kimyon Çayının da bu konuda etkili olduğunu söylemek mümkün’ önerisinde bulundu.

Yulafı Diyet Listenize Ekleyin

Bayanların hamilelik döneminde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin önemli olduğunu söyleyen Dyt. Şeyda Sıla Bilgili özellikle lifli besinleri ve meyve tüketiminin doğru olacağını söyledi. Ayrıca kırmızı sebze ve meyveler, kırmızı lahana, pancar, nar gibi besinler bizler için daha önemli bir besin grubu oluyor. Yine greyfurt, ananas gibi meyveler ise yağ yakımını da hızlandırdığı için daha sıklıkla tercih edebiliriz. Özellikle yulafın tüketilmesi bağışıklık sisteminizi düzenleyeceği için süt ve meyveler ile birlikte bol bol yulaf tüketebilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

hamileler, kış çayı, hamileler için kış çayı, balık, hamilelik döneminde balık, yulaf, lifli besinler, kış dönemi, hamileler için öneriler