Hepatit A aşısı kaçıncı ayda yapılır?

Çocukların sağlıklı gelişim göstermesi ve bir takım ölümcül hastalıklara yakalanmamalarını önlemek adına her çocuğa doğumda ve doğumdan birkaç ay sonra ya da okul çağında Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş aşılar yapılıyordu. Geçtiğimiz sene Sağlık Bakanlığı çocukluk dönemi aşı takvimine Hepatit A aşısını da ekledi ve tıpkı Hepatit B, kızamık, kabakulak, kızamıkçık, tetanos ve boğmaca gibi çocukluk döneminde yapılan bu aşılar gibi Hepatit A aşısı da yapılacaktır. Peki ama hangi ayda? Yeni doğan bebeklere kaçıncı ayda Hepatit A aşısı yapılıyor?

Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz 2012 senesinde çocukluk dönemi aşıları arasına giren Hepatit A, doğumdan sonra 18. ayda ve 24. ayda yapılmaktadır. Toplamda 2 doz vurulan Hepatit A aşısı, sağlık kuruluşları tarafından diğer çocuk dönemi aşıları gibi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Hepatit A hastalığına karşı yüksek koruma etkisi gösterecek olan Hepatit A aşısı, çocukların ilerleyen dönemlerde daha kaliteli bir yaşam sürmesine olanak sağlıyor.

 

Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne geni rahatsızlıkları, anne sağlığı ve biyolojik ebeveyn hakkında bilgiler sunulmuştu.