İdeal Beden Ölçünüz

images (4)Herkes güzel bir vücuda sahip olmak ister bunun için elinden geleni yapar ama şunu unutmamak gerekir ki, çok zayıf olunca çok sağlıklı olmuyor ya da istediği vücut ölçüsüne sahip olmuyor. Diyet, beslenme, zayıflama, egzersiz konularında çok fazla bilinçli olmak gerekiyor örneğin ideal vücut kitle endeksini, ideal vücut ölçülerini ve kilosunu bilmek insanın zayıflama konusunda adımlar atarken daha bilinçli olmasın sağlar.

Aslında vücut ölçüsü denilince akla hemen 90-60-90 ölçüleri geliyor. Bu ölçüler olması gereken ölçülerdir. Bu ölçüleri birebir tutturmak da çok nadir durumlar arasındadır. İdeal vücut ölçüleri herkeste farklılık gösterir. Bunun nedeni ise herkesin ayrı boylarda olmasıdır. Yani ideal vücut ölçüleri boylara paralel olarak değerlendirilir bu da boyunuz ile ideal ölçünüzü hesaplayabilirsiniz anlamına geliyor.

Bunun dışında vücudumuz baştan aşağı değerlendirmeliyiz. Bunun için ilk olarak göğüs oranına bakılmalıdır. Bayanlar için ideal göğüs ölçüsü 90 olarak bilinir ancak her bayan için aynı durum söz konusu olamaz. Örneğin geniş omuzlu birinde göğüs ölçüsü 90 olması beklenemez. Ölçülerimizin vücudumuzun diğer bölümleri ile uyumlu olması hoş bir görüntüye sebep olacaktır.

Bel bölgesinin ideal vücut ölçüsü 60’tır. Ancak boy oranıyla eşit orantıda olması gereken bel bölgemiz en çok kilo alan bölümdür. Bunun için özellikle bel bölgesi için daha fazla çabalamalı ve bel ölçümüzün incelmesini sağlamalıyız.

Kalçalarda ise bilinen oran 90’dır,ama herkeste aynı şekilde olamaz ve boy ile orantılı olmalıdır ve daha güzel bir görüntü için sürekli egzersiz yapılmalıdır. Vücut ölçülerini belirleyende vücut yapılarıdır aslında. Vücut yapıları kişilerin genlerine göre değişiklik gösterebilir.