K Vitamini ve Eksikliği

K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve yağda çözünen vücudumuz için çok önemli bir vitamindir. Bu vitamin bağırsakta ki bakterilerce üretilir. K1, K2, K3 olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Peki bu vitamini içeren besinler hangileridir, vücudumuzda ne gibi görevler yapmaktadır, eksikliği durumunda ne gibi sorunlarla karşılaşırız?K Vitamini ve Eksikliği

K Vitamini ve Görevleri

K vitamini öncelikli olarak kanın pıhtılaşmasında görevlidir.  Karaciğerde kanın pıhtılaşmasını sağlayan yapının sentezi için gereklidir. Bunun dışında karaciğerde glikozun glikojene çevrilmesini sağlar.

K Vitamini Eksikliği

K vitamini eksikliğinin bir çok sebebi olabilir. Bunlardan en yaygın olanı, uzun süreli antibiyotik kullanımının bağırsakta K vitamini üreten bakterilere zarar vermesi nedeniyle K vitamini üretiminin aksamasıdır. Bunun dışında karaciğer ve sindirim yolu hastalıkları K vitamini eksikliklerine neden olmaktadır. Beslenme bozuklukları ve yağ emilim sendromu da K vitamini eksikliği görülmesine sebebiyet vermektedir.

K vitamini eksikliği durumunda kanın pıhtılaşması yeterince yapılamadığından, kanamaların durması uzun zaman alır. Yersiz ve anormal kanamalar görülür, aralıklı burun kanamaları oluşur. Cilt altında mavi-siyah noktalar oluşur ve idrarde kan görülür.

K vitamini fazlalığı durumunda ise kan gerektiğinden fazla pıhtılaşacağından damar tıkanıklarına sebebiyet verir ve bu durumda sık rastlanan bir başka semptom olan göğüs sıkışması yaşanır.

Besin Kaynakları

Özellikle yeşil yapraklı bitkiler K vitamini bakımından oldukça zengindir. Ispanak, Brüksel lahanası, semiz otu, maydanoz, marul, dereotu, pancar yaprağı, asma yaprağı, lahana bu sebzelere örnek olarak gösterilebilir. Bunların dışında peynir, tereyağı, tahıllar, kivi, soya fasulyesi de K vitamini bakımından zengin besinlerdir.

Yoğurt, kefir gibi bakteri içeren yiyecekler bağırsakta ki K vitamini üretimini arttırmaktadır.