Kakao Hafızayı Kuvvetlendiriyor

Yaşamı zorlaştıran unutkanlıkla başa çıkabilmek ve hafızanızı geliştirmek için her gün düzenli bir şekilde belirli bir miktarda kakao tüketmek gerekmektedir. Yaşadığınız olayları hatırlamakta zorlanıyor, sık sık unutkanlık yaşıyorsanız ABD’li uzmanlar tarafından buna çözüm yolu bulunmuştur. Günde belirli bir miktarda tüketilen kakaodan elde edilen flavanol adlı maddenin yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan hafıza kaybı sorununu giderebileceği belirlenmiştir.

kakao çekirdeği

Araştırmayı yürüten uzmanlardan Dr. Adam M. Brickman “ Yaşları 50 ile 69 olan 37 sağlıklı hasta üzerinde 3 ay devam eden araştırmada bir gruba günde 900 miligram yüksek flavanol, diğer gruba ise 10 miligramlık düşük flavanol içeren bir diyet uygulandı. Araştırmanın sonucunda yüksek flavanol takviyesi alan grubun önemli ölçüde başarılı olduğu görülmüştür” dedi. Kakao, günümüzde kronik hale dönüşen stresle mücadeleye karşı en faydalı element olan potasyumu içinde barındırıyor. Kakaonun içerisinde bulunan antioksidanlar kanseri önlemede en önemli etkiyi sağlarken, yeşil çaya oranla üç kat daha fazla antioksidan madde içermektedir. Kakao, çok miktarda bakır içermektedir. Bakır, vücudun demiri absorbe etmesine yardımcı olmaktadır. Bu durumda cilde, damarlara ve dokulara yararlı olmaktadır. Bağışıklık ve üreme sistemi için yararlı demir ve çinko kakao da bolca bulunmaktadır.

kakao-

Hafızaların gençleşmesinde yardımcı oldu. Araştırma ekibinin kıdemli üyesi Nöroloji Profesörü Scott. A. Small, bellek testine ilişkin yaptığı açıklamada “Çalışmanın başında 60 yaşındaki kişilerin hafıza özelliklerini taşıyan katılımcıların hafızaları 3 ay sonunda 30 – 40 yaş hafızasına erişmesine yardımcı oldu. Bellekler 10 – 20 gençleşmiş oldu” şeklinde açıkladı. Dr. Brickman, “Araştırmaya katılan kişilerin beyinlerini görüntülediğimiz zaman flavanol içeren içecekler tüketen katılımcıların beyinlerindeki gyruz dentatus bölgesinin fonksiyonları üzerinde fark edilebilecek değişiklikler olduğunu gördük. Kakao hafızayı geliştirmede bulunulmaz bir besin” diyerek açıkladı.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

hafızayı kuvvetlendirme, kakao, kakao tüketimi, kakao tüketiminin bize sağladığı yararlar nelerdir, kakao tüketimi hafızayı güçlendirmeye yarar sağlar mı