Kemik Erimesinin (Osteoporoz) Nedenleri

Kadınlar yaşlandıkça kemikleri kalsiyum içeriğini kaybeder, bunun sonucunda da kemikler kırılgan hale gelir- bu durum osteoporozdur. Menopoza yaklaşırken kemiklerin iyi ve güçlü bir durumda olması için tüm yaşam boyunca kalsiyum düzeyini yüksek tutmak önemlidir. Ne var ki, bir kez menopoza girdikten sonra öneri kalsiyum desteği olacaktır. Bu destekler kalsiyumun vücut tarafından emilmesini sağlayan magnezyumu da içerir.

Nedir?Kemik Erimesinin (Osteoporoz) Nedenleri

‘Kemiklerin incelmesi’- iskeletin kütlesini kaybetmesi ve kolayca kırılabilecek kadar incelmesi yoluyla oluşan bir hastalıktır. Osteoporoz gelişirse, menopoz sonunda bir kadın kendi orjinal kemik kütlesinin sadece yüzde ellisine, bir erkekse yalnızca yüzde yirmi beşine sahip olabilir. Osteoporoza kadınlarda, erkeklerde olduğundan on kat fazla rastlanır.

Nedenleri?

Diyet ve beslenmeye yeterince önem gösterilmemesi, katı kemik kütlesini artırmada gerekli olan kalsiyumun vücutta yaşam boyu yeterince bulunmaması ve/veya menopozda östrojen düzeylerinin düşmesi osteoporozun  sebepleridir.

Beslenme ile İlgili Faktörler

D Vitamini ve Fitik Asit kalsiyum yaşam boyu düzenli olarak alınmalıdır. Yaşamın ilk otuz beş yılında kalsiyumun yeterli miktarda alınması, daha sonra gelişebilecek kemik erimesine karşı dayanıklılık sağlayacak, sizi bu hastalıktan koruyacaktır. Kalsiyumun, vücutta emilebilmesi için başta magnezyum ve D vitamini olmak üzere başka maddelere ihtiyacı vardır. D vitamini, kemiklerde kalsiyum birikimini uyaran bir hormona dönüştürülür. Tahıllarda bulunan fitik asit de kalsiyum emilimini engeller. Böbrek taşı geliştirme eğilimi olanlar kalsiyumu, magnezyum ve B6 Vitamini ile birlikte almalıdır.