Kırmızı Biber Nedir? Ne İşe Yarar?

Acı biberlerin sağlık yararları arasında zayıflamak, iyi sindirim, güçlü bağışıklık, iyi kan dolaşımı ve kalp hastalıkları, dispepsi, iltihaplanma, baş ağrıları ve boğaz tıkanıklığı için bir tedavi işlevi görmesi sayılabilir.

Kırmızı Biber Nedir?

Kırmızı biber, Capsicum ailesine aittir ve botanik ismi Capsicum annuum’dur. Dünyadaki yiyeceklere baharatlı lezzet katmak için kullanılan kırmızı veya yeşil biber biberidir. Kırmızı biber, E vitamini, C vitamini, K vitamini, karotenoidler ve komple B kompleksini içerir. Aynı zamanda kalsiyum, potasyum, manganez ve diyet lifi kaynağıdır.

 

Kırmızıbiber Hindistan’daki birçok tarifin ayrılmaz bir parçasıdır. 16. yüzyılda Hindistan’a gelen bu bitki, o kadar popüler hale geldi ki, köylerdeki pek çok insan, acı biberli bir hamurla (tahıldan yapılan ekmek) yiyor. Bu uzun vadeli sağlık için iyi olmasa da, kırsal Hindistan’da birçok insan için temel bir besindir.

Kırmızı Biber’in Sağlık Faydaları

Kırmızıbiberin tıbbi ya da sağlık yararları aşağıdakileri içerir.

Artritik Ağrıyı Azaltır

Kırmızıbiberin masaj uygulaması, uygulanan bölgeye iyi gelir, bu nedenle sinirlerin artrit nedeniyle eklem ağrılarından uzaklaşmasına yardımcı olur.

Sindirim artırır

Acı biber içeren bir diyet, mide ağrılarını, gazı ve krampları önlemeye yardımcı olur. Ayurvedik ve Çin tıbbı, mide salgıları ve tükürüğün akışını uyardığı için sindirim için uygun sindirimi önerir.

Kilo kaybı

Kırmızıbiber gıdaya eklendiğinde, uygun sindirimle kilo vermenize yardımcı olur. Bu nedenle, besinlerin yetersiz emilimi nedeniyle aşırı iştahı da azaltır. Ayrıca Pepper Jel içerisindeki kullanımı bölgesel zayıflamayı sağlayabilir. Başka bir notta, ekstra baharatlı bir kırmızıbiber içeren yiyecekleri yediğinizde, daha fazla su içmeye meyillidir, ki bu da biraz kilo vermenize yardımcı olabilir ve sisteminizi temizler!

Boğaz ağrısı tedavisi

Ağrılı biberle karıştırılmış suyun boğaz ağrınız olduğunda gargara yapmak için kullanılabileceği söylenir. Ancak, birçok insan onu çok baharatlı olarak kullanmamayı tercih ediyor.

Kan dolaşımını artırır

Herhangi bir vücut parçası hastalandığında, o bölgeye kan akışı genellikle etkilenir. Kırmızıbiber tüm lekenin çıkarılmasına yardımcı olur, kan akışını uyarır, vitaminlerin tüm bölgelere düzgün bir şekilde ulaştırılmasını sağlar ve atıkların kaldırılmasını garanti eder.

Tıkanıklığı Önler

Kırmızıbiber, sinüsleri temizleyerek ve terlemeye neden olarak, mukusun burun ve akciğerlerden temizlenmesine yardımcı olan sekresyonları uyarır. Çoğunlukla, Hindistan’daki köylerde, bir kişi burun veya göğüste / akciğerlerde tıkanırsa, ekstra sebzeleri ekstra baharatlı yapmak için normal sebzelerine eklenir. Acı biber ile karıştırılmış çay soğuk ve grip koşullarını tedavi etmek için iyi olduğuna inanılmaktadır.

Kolesterol Seviyesini düşürür

Bir hastaya ağız yoluyla oral yoldan vermenin kalp krizlerini durdurmaya yardımcı olabileceğini kanıtlayan bazı araştırmalar yapılmıştır. Kırmızıbiber, kandaki kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur ve kan pıhtılarının oluşumuna neden olan fibrinin çözünmesine yardımcı olur. Aynı zamanda trigliserit seviyelerini de azaltır.

Bu makalede yazılanlar bilgi amaçlıdır.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: biber jeli kullananlar, biber jeli kadınlar kulübü, biber jeli fiyatı, biber jeli kullanımı, biber jeli yorumlari, biber jeli faydaları, biber, biber jeli nasıl kullanılır, biber jeli satın al, biber jeli kullanan var mı, biber jeli, acı biber jeli, acı biber jeli kullananlar, acı biber jeli kullanıcı yorumları, acı biber jeli nasıl kullanılır, acı biber jeli kadınlar kulübü, capsaicin biber jeli, kırmızı biber jeli fiyatı, farmasi biber jeli, farmasi biber jeli kullananlar

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.