Kuru yemişler Kilo Aldırır mı? Faydaları nelerdir?

Kuru yemişler kilo aldırır mı? Faydaları nelerdir ?

Kuru yemişler protein, omega-3, kalsiyum,magnezyum gibi temel değerler bakımından zengin kaynaklardır. Özellikle diyet listelerinde olması en faydalı besin grubunda yer alırlar. Alışılagelmiş bir anlayış ile “Kuru yemiş kilo aldırır.” düşüncesi yanlıştır.
Kuru yemişler kalori değerleri hesaplanarak tüketildiğinde diyetinizde hızlı ve sağlıklı yol katetemenizi sağlar. Özellikle badem,ceviz,fındık,kaju, beyaz leblebi birçok diyetisyen tarafından diyet listelerinin ara öğünlerinde kullanılır. Bu sayede metabolizma hızını dengede tutarak kilo vermenizde faydalı olur.

Kuru yemişler ve Faydaları

Badem;

Özellikle omega-3 bakımından en zengin kaynaklardan biridir. Kan şekeri dengeleme, tansiyon düşürme, baş ağrısı hafifletme, kalp damar güçlendirme gibi bilinen bir çok faydasının yanı sıra  besleyici özelliği ve oluşturduğu tokluk hissi sayesinde kilo vermede çok tercih edilen bir besindir.
Ortalama 1 avuç (8-10 adet) badem 150 kaloridir.

Fındık ;

Folik asit,demir,çinko gibi mineraller ve lif bakımından zengin bir besindir. İçeriğinde bulunan doymamış yağ asitleri sayesinde kalp sağlığınızı korur.  Enerji verici özelliği vardır. Ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.
Ortalama 1 avuç (5-6 adet) fındık 150 kaloridir.

 

Ceviz;

Omega-3, demir, fosfor, magnezyum,çinko bakımından zengindir.  İçerdiği omega-3 sayesinde çocuklarda hiperaktivite de etkilidir. Ayrıca alzheimer ve kanser hastalıklarına karşı koruyucu özelliklere sahiptir.Zeka gelişimini destekler.
Ortalama 4-5 adet ceviz 160 kalori değerindedir.

 

Kaju;

B1 vitamini,potasyum,magnezyum bakımından zengindir. Yağ ve kalori değerleri olarak yüksek değerlere sahip olduğu için kararında tüketilmelidir. Kavrulmuş ve kavrulmamış şeklinde satılmaktadır. Kavrulmamış olan kaju kalori değeri olarak 40 kalori daha düşüktür.
Ortalama 1 avuç(5 adet) Kaju (kavrulmamış) 138 kaloridir.
Ara öğün için tavsiye edilmektedir.

 

Beyaz Leblebi;

Lif bakımından oldukça zengin olduğu için tok tutucu özelliğe sahiptir.  Ayrıca bağırsak hareketlerini hızlandırır. Diyetlerde çok önerilen bir besindir.
Ortalama 1 avuç beyaz leblebi 71 kalori değerindedir.

 

Kabak Çekirdeği;

E,B vitaminleri bakımından zengindir. Prostat kanserine karşı koruyucu özelliğe sahiptir.Yağ oranı bakımından yüksek değerlikli olduğu için diyet konusunda sık tüketimi önerilmez.

Ortalama 1 avuç kabuk çekirdeği 56 kaloridir.