Metabolizmayı Hızlandıran Egzersizler

Metabolizma son zamanlarda sıkça duyduğumuz kelimelerden biri olmuştur. Metabolizmasının hızlı ya da yavaş çalıştığını söyleyen kişiler ve özellikle metabolizması yavaş çalışan kişiler çok daha çabuk kilo aldıklarını ifade ederler. Metabolizma; yediğimiz besinlerden aldığımız yağın, enerjinin kısacası kalorinin vücuttan atılma hızına denilmektedir. Bir nevi sindirim hızı diyebileceğimiz metabolizma kimi kişilerde hızlı çalışırken kimi kişilerde ise oldukça yavaş çalışmaktadır.

Kilo almamız üzerinde de bazı etkileri bulunan metabolizma denildiği gibi yavaş çalışması durumunda kişinin bazı sindirim problemleri yaşamasına ve devamında kişinin kilo almasına neden olmaktdır. Bu nedenle metabolizmanın hızlı çalışması aynı zamanda kilo alma sürecini yavaşlatacak ve kişinin uzun bir süre formda kalmasına yardımcı olacaktır. Metabolizmayı hızlandırmak ise bazı bitki çaylarını tüketmemiz, diyet yapmamız, metabolizmayı hızlandırıcı özelliği bulunan besinlerin etkili olabileceği gibi aynı zamanda bazı egzersizlerinde etkisi vardır.

Metabolizmanızın yavaş olmasından şikayetçi ve bu durum karşısında problem yaşayan biriyseniz, metabolizmanızı hızlandıracak egzersizleri gün içerisinde yaparak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. İşte metabolizmanızı hızlandıracak basit egzersiz önerileri.

Sıçrayın
Ayakta dik durun ve sıçrayabildiğiniz kadar yükseğe sıçrayın. Bu basit hareket bile metabolizmanızın hızlanması üzerinde oldukça etkili bir hareket olacaktır.
Çömelin
Ayaklarınızı omuz mesafesinde açın ve omurganızı eğmeden dik durun. Dizlerinizi kırarak çömelmeye başlayın. Baldırlarınız yere paralel olana kadar çömelin ve 1-2 saniye bu pozisyonda kalın. Ardından yine aynı hızda doğrulun.
Dizinizi Yukarı Çekin
Ayakta dik durun ve sırayla bir sağ bacağınızı bir sol bacağınızı dizden kırarak yukarı doğru çekin.
Sağa Sola Zıplayın
Bir çizgi velirleyin. Ayakta dik durun ve bacaklarınız bitişik olarak çizginin bir sağına bir soluna zıplayın.


Şınav Çekin
Yüzü koyun olarak yere uzanın ve ellerinizi omuzların yanına gelecek şekilde koyun. Vücudunuzu elleriniz ve ayak parmaklarınız yerde kalacak şekilde zemine baskı uygulayarak kollarınızla kaldırın. Ayaklarınızı birleştirin, kol ve bacaklarınızı gergin duruma getirin.Vücudunuz bu sırada düz bir çizgi oluştursun. Dirseklerinizi kırarak göğsünüzü yere yaklaştırın. Zemine baskı uygulayarak kollarınızla vücudunuzu başlangıç pozisyonuna kaldırın.
Mekik Çekin
Sırt üstü uzanın. Belinizin altında hiç boşluk kalmayana kadar ayaklarınızı kendinize doğru çekin. Her iki elinizi de başınızın arkasına götürün. Vücudunuzun belden yukarısını, karnınızda bir yanma hissedecek kadar yerden yükselmesine izin verin. Başınızı ve omuzlarınızı tekrar yere koyarak hareketi tamamlayın.
Mountain Climber Hareketini Yapın
Şınav vaziyeti alıp ve sol bacağınızı göğsünüze cekerken sağ bacağınızı gerin. Daha sonra bacakları değiştirerek göğüse çekmeye devam edin.
Sırtınızı Gerin
Ayakta dik durun ve ellerinizi omuzlarınıza koyarak omuzlarınızı sırtınız gerilecek şekilde geriye itin ve düzeltin.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

Metabolizma nedir, metabolizma nasıl çalışır, metabolizma ne işe yarar, metabolizma nasıl hızlı çalışır, metabolizma çalıştırma yöntemleri, metabolizmayı çalıştıran besinleri, metabolizmayı çalıştıran hareketler, metabolizmayı çalıştıran egzersizler, metabolizmayı çalıştıran sporlar, metabolizmayı çalıştırma yöntemleri