Obezitede Son Çare Cerrahi Müdahale Olmalı

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Cerrahi Şefi Doç. Dr. Nurullah Bülbüller son zamanlarda birçok obezite hastalığı ile mücadele eden kişinin mide küçültme operasyonu için başvurduğunu belirtti.

Doç. Dr. Nurullah Bülbüller  mide küçültme ameliyatı için başvuran hastalarına öncelikle diyet, egzersiz, ilaç ve medikal destekler önerdiğini sorunu çözemediği taktirde hastalarına son çare olarak cerrahi operasyonu önerdiklerini söyledi. Obezitenin önlenmesinin önemli olduğunu söyleyen Bülbüller, öncelikle yaşam şeklinizi değiştirmeniz lazım tüm bunlara rağmen obezite gelişiyor ise son çare olarak ameliyat olmanızı öneririz. Tüm Dünya’da yapılan mide küçültme ameliyatlarının tecrübeli ellerde yapıldığı sürece güvenli bir ameliyat olduğunu ifade eden Bülbüller,  ayrıca 3 doktorun haftada 7 ameliyat gerçekleştirdiğini ve obezite için ameliyata başvuran hasta sayısının yoğun olması nedeniyle bu yılki ameliyat listesinin dolduğunu belirtti.

Robotik Cerrahi Dönemi Başlıyor

Doç. Dr. Bülbüller 200’ün üzerinde kiloya sahip bir hastanın ameliyatla 100 kilonun altına kadar düştüğünü ve ameliyattan sonra 80-90 kiloya kadar düşen hastalarının dönüş yapıp bildirdiklerini ekledi.

Bülbüller, ameliyattan sonra ilk 4 ayda hızla kilo kaybedildiğini, bu kilo kaybının yaklaşık 1 yıl kadar sürdüğünü ve hastaların böylece fazla kilolarının yüzde 70-80’ini kaybettiğini söyledi. Obezite cerrahisi Dünya’da en sık kullanılan 3 yöntemden biridir. Bu yöntemlerden birisi gastrik pant (kelepçe), ikincisi sleeve gastrektomi, üçüncüsü de gastrik by-pass operasyonlarıdır. Biz burada sleeve gastrektomi’yi çok sık yapıyoruz. Hastanemizde robotik cerrahiyi başlatıyoruz. Artık gastrik by-pass operasyonlarını, Sağlık Bakanlığı’nın göndermiş olduğu Da Vinci robotik sistemle yapılacağını söyledi.

4 Yılda 500 Ameliyat

Hastane olarak 4 yıldır mide küçültme ameliyatı yaptıklarını bildiren Doç. Dr. Bülbüller şimdiye kadar 500’ün üzerinde hastayı ameliyat ettiklerini ve sadece Antalya’da değil il dışında da hizmet verdiklerini ekledi.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

obezite, obezite hastalığı, obeziteden korunma yolları, mide küçültme ameliyatı, diyet, nurullah bülbüller, antalya eğitim ve araştırma hastanesi, fazla kilolar, obezite nedir, obezite için ameliyat, mide kelepçesi, gastrik pant, sleeve gastrektomi, gastrik bay-pass, mide küçültme operasyonu