Omega 3 Tüketmenin Sağlığımız Açısından Önemi

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte sofralarımızda ki besinlerde de birtakım değişiklikler olmaya başlamıştır. Özellikle kış aylarında sık sık tükettiğimiz besinlerden biride balık olmuştur. Omega 3 kaynağı açısından zengin olan balık aynı zaman da vücudumuz için gerekli olan değerlere ve yağlara sahip olan bir besindir. Bu nedenle kış aylarında tüketmemiz gereken besinlerden biride balık olmuştur. Ancak her ne kadar balığın faydalı bir besin olduğunu bilsek dahi tüketmek konusunda yeteri kadar başarılı olmamışızdır.

Bunun dışında kısaca balığın faydalarından bahsetmek gerekirse balığın içerisinde bulunan en önemli değer Omega 3 yağı olmuştur. Başta zihin gelişimine yardımcı olan balık bu nedenle hem hamile bayanların bebeklerine fayda sağlaması için hem de küçük yaştaki çocukların gelişimine destek sağlaması açısından balık tüketimi önemlidir. Bunun dışında protein, D vitamini, fosfor, sülfür bakımından da balık oldukça zengin bir kaynaktır.

Hem kemik gelişimine hem de zihinsel gelişimin sağlanabilmesi açısından bu nedenle haftada en az 2 defa balık tüketmeniz gerekmektedir. Bunun dışında hangi balık türlerinin faydalı olduğundan bahsetmek gerekirse, tüm balık çeşitlerinin vücudumuz için faydalı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak diğer balıklara nazaran bir balığın daha faydalı olduğunu söylemek gerekirse bunun da somon balığı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Tüm bunların dışında balığın vücudumuza sağladığı önemli görevlerden biride cilt bakımı konusunda bizlere yardımcı olması olmuştur. Cilt hücrelerinin canlanmasını sağlayan balık, cildin daha sıkı görünmesine yardımcı olmuştur. Saçların, tırnakların sağlıklı uzamasına yardımcı olan balığı tüketmenin önemli olduğu kadar nasıl tükettiğimizde önemli olan diğer konulardan biridir. Balığı kızartmak yerine fırınlayarak ya da ızgara yöntemi ile pişirmeniz daha az yağlı olması nedeniyle hem daha çok balığın etkilerinden faydalanmanıza hem de kalori bakımından zarar görmemenize neden olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

balık, balık tüketmek, balık tüketmenin faydaları, balık tüketmenin önemi, omega 3, omega 3 nedir, omega 3ün faydaları, omega 3ün etkileri, balık çeşitleri, hangi balık daha sağlıklı, somon, somon balığı, somonun özellikleri, balığın faydaları