Pilates Yaparken Dikkat Edeceğiniz 6 Husus

Pilates ile sağlıklı yaşayabilir, fit olabilir ve kilo verebilirsiniz. Evet, bunu önceki yazımızda anlatmıştık. Şimdi ise pilates yaparken dikkat edeceklerimiz hususunda konuşalım.

Öncelikle demeliyiz ki spora yeni başladıysanız mutlaka bir profesyonel eşliğinde yapmalısınız. Çünkü yapacağınız yanlış bir hareket sizde kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir. Özellikle spor salonları yerine ev tercih edildiği için evde de yanlış hareketinizi düzeltecek bir kişi olmadığı için oldukça dikkatli olmalısınız. Egzersizin şiddetini, yapma derecesini ve süresini ayarlarken oldukça dikkatli davranmalı, kilo vereyim derken vücudunuza hasar vermeyi engelleyebilmelisiniz. Tavsiyemiz en azından başlangıçta uzmanlar tarafından yardım almanızdır.

Şimdi pilates yaparken dikkat edeceklerinize bakacak olursak;


1-Nefes egzersizlerine dikkat edin ve dik durun!
Pilates her şeyden önce size düzgün nefes almayı öğretir. Nefesinizi derin, uzun ve yavaş burnunuzdan alın, aynı şekilde ağızdan verin. Unutmayın yavaş yavaş nefes alıp vermelisiniz. Egzersiz aralarında, dinlenme sırasında nefes almayı sakın unutmayın!
Vücudunuzun dik olması oldukça önem teşkil eder. Çünkü hareketler omurga pozisyonu açısından oldukça nemlidir. Bu yüzden daima dik durun!


2- Sizi zorlayan egzersizi yapmayın!
Unutmayın ki yanlış bir hareketin vücudunuza kestiği fatura ağır olur. Sizi zorlayan bazı hareketlerde dengeyi korumak için bir yere dayanıp yardım almayı deneyin, olmadıysa yapamıyor ve zorlanıyorsanız hareketi bırakın. Kaslarınız güçlendiği zaman tekrar denersiniz.
Daha önce herhangi bir rahatsızlığınız varsa özellikle bel, omurilik, boyun gibi yerlerde pilates hareketlerinizi mutlaka doktorunuza danışarak belirleyin.


3- Pilates yapmaya başlamadan 1,5 saat önce bir şey yemeyin!
Eğer 1,5 saat önce yemek yemezseniz, vücudunuz aç karnınıza daha rahat çalışacaktır. Eğer çok aç iseniz tokluğunuzu yatıştırabilecek meyve ya da kuruyemiş yiyebilirsiniz!


4-Pilatesi yaparken karnınızı içeri çekin!
Karnı içeri çekmek vücudu dengede tutar. Bu yüzden daima karnınızı içeri çekmelisiniz.


5-Dar kıyafetler giymeye dikkat edin!
Tabi ki böyle bir şart yok ama pilatesi daha rahat yapmanız için dar kıyafet giyilmesi öneriliyor. Bol eşofmanlar hareketlerinizi kısıtlayabilir. Bu yüzden tayt ve dar tişört tercih edin.


6-Düzenli devam edin ve gülümseyin
Kilo vermek istiyorsanız sabırlı olacaksınız! Düzenli olarak devam ederseniz ancak başarının meyvelerini toplayabilirsiniz!

Sporu yaparken gülümsemeye dikkat edin! Zorlansanız bile gülümseyin ki spor yapmanın verdiği o enerjiyi yakalayabilesiniz!