Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saçlar keratinli yapısıyla hem güzellik hem de sağlık açısından ayna gibidir. Günümüzde kadın erkek fark etmeksizin her bireyde saç dökülmesinde  artış görülmektedir.Saçların dökülmeye başladıkları ilk evrelerde çok önemsenmese bile süreç ilerledikçe artabilir ve bazı durumlarda neredeyse kel kalınması ile sonuçlanabilir.

Saç dökülmesini zamanında önlemek olası saç kaybı ve kelliğin önüne geçmek için önemlidir. Saç dökülmesi konusunda en büyük etkenlerin başında sağlıksız beslenme, stresli yaşam, az su tüketimi, doğru şampuanı tercih etmeme ve aşırı ilaç kullanımı gelmektedir. Saç kökleri güçsüzleştikçe  saç dökülmesinde artış olmaktadır. Beslenme bozuklukları ile gelen vitamin eksiklikleri arasında saçlarımız için en gerekli olan A vitamini, saç dokusunu korur ve bir nevi antioksidan görevi görür. Saçları kökten uca kadar beslemesi ile bilinen A vitamini, saç dökülmesine sebep olan stresin azaltılması konusunda da yardımcıdır.

Saç gelişimini destekleyen E vitamini, saç derisindeki sirkülasyonu hızlandırdığı için saç hücrelerini uyarır ve dökülme karşıtı etki gösterir.B12 de oksijen akışına imkân verir ve saç köklerine nefes aldırarak saç tellerinin daha fazla direnç gösterebilmesini sağlar. Saç dökülmesine karşı koruyucu etki gösteren çinkonun eksikliğinde saç tellerinin zayıflaması ve koparak dökülmesi olasıdır.Demir eksikliğinde vücutta kansızlık ve buna bağlı olarak saç köklerine yeterli kan gitmediği için saç dökülmesi baş gösterir. Ayrıca Vitamin 9 olarak da bilinen folik asit, saç için en önemli vitaminler arasındadır. Dokuların gelişimini sağlayan ve hücresel işlevlerini düzenleyen bu değerli bileşenin eksikliği saç dökülmesine neden olur.

 

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? 

Saç dökülmesinin önlenebilmesi için öncelikle doğru beslenmek gerekmektedir. Öncelikle mısır, brokoli, portakal, yeşil yapraklı sebzeler,karaciğer, patates, ayçiçek yağı, badem, şalgam, fındık, buğday tohumu,midye, ahtapot, dana eti, peynir,mantar ve tavuk başlıca tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Bu besinleri düzenli olarak tükettiğimizde hem vücudumuzun ihtiyacı olan genel besinler, enerji ve proteinler sağlanmış olur hemde saçlarımızı güçlendirmek ve canlandırmak için adım atmış oluruz. İkinci adım olarak stresli yaşantıdan uzak durmanız gerekmektedir. Hayata karşı daha olumlu ve pozitif bakan kişilerin saçlarındaki dökülme oranı stresli yaşantısı olanlara göre daha azdır.

Saç dökülmesine karşı alınabilecek diğer bir önlem ise saç bakımı doğru yapmak olacaktır. Saçlarınızı uygun sıcaklıkta su  ile yıkamak, saç tipiniz için uygun şampuanı seçmek ve düzenli olarak bitkisel kürler uygulamak saçlarınızı hem canlandıracak hemde dökülmesini azaltacaktır.