Saman Nezlesi Nedir?

Özellikle yaz aylarının gelmesi çiçeklerden ve ağaçlardan oluşan polenlerin oluşmasına da neden olmuştur. Baharın gelmesiyle birlikte çocuklarda, toplumda ‘saman nezlesi’ olarak bilinen, ‘alerjik rinit’e bağlı yakınmalar da artıyor. Saman nezlesi özellikle ağaçlardan ve otlardan gelen tozlardan, mantar tozlarından ve bazen de bunların birleşimlerinden meyda­na gelen bir solunum alerjisidir. İlkbahar ve yaz aylarındaki sa­man nezleleri, özellikle tozlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Ağustos ayı ortasında başlayan ve eylül sonuna veya erken don mevsimine kadar süregelen sonbahar türü ise, özellikle yabani ot ve mantar tozlarından ileri gelmektedir.

Saman Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?

Özellikle gözlerde belirgin şekilde bazı tepkiler ile kendini belli eden saman nezlesi, gözlerde şişlik, kaşıntı ve damlama ile kendini göstermektedir. Bunun dışında burunun sürekli tıkalı olması veya sürekli akması, damakta ve boğazda yanma gibi bazı belirtiler oluşmaktadır. Aynı zamanda saman nezlesinin getirdiği şiddetli hapşırma halleri birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilmektedir.

Saman nezlesi genelde tekrarlayan viral üst solunum enfeksiyonları ile karıştırılır. Ancak diğer enfeksiyonlardan farklı olan saman nezlesi ancak uzamn bir doktor tarafından teşhis ve tedavi edilebilmektedir. Saman nezlesi diğer alerjik hastalıklarla birlikte görülebilir. Özellikle göz nezlesi ile birlikte görülür.Bu hastaların yüz tanesinden yaklaşık kırk tanesinde solunum yollarında alerjik bronşit diye bilinen astım hastalığı da eşlik edebilir. Bu nedenle saman nezlesi için gerekli önlemleri almanız astım hastalığına yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Saman Nezlesine Karşı Alınacak Önlemler

Özellikle toza karşı hassasiyet uyandıran saman nezlesi bu nedenle bu gibi ortamlarda alerjinin tetiklenmesine neden olabilir. Havası çok kirli ve tozlu olan kapalı çevrelerde de bu hastalar son derece rahatsız olurlar. Bunun için özellikle yuvalarda okullardaki sınıflarda havadaki toz miktarının azaltılması sağlanmalıdır. Bunun dışında çarşaflarınızı sürekli yıkamanız ya da evinizi havalandırmanız saman nezlesinin şiddetini bir nevi azaltacaktır.

Özellikle gözlerde sulanma yapan saman nezlesi daha çok dışarıda olan toz ve polenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle polenlerin çok fazla olduğu bahar aylarında dışarı fazla çıkmamaya ya da dışarıda fazla vakit geçirmemeye dikkat edin. Gözlerde oluşan sulanmayı en aza indirmek içise dışarı çıktığınızda mutlaka güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin. Hem göz sağlığı hem de saman nezlesine karşı önlem olarak alabileceğiniz güneş gözlüğünün güneş ışınlarını gözlerinize geçirmeyecek şekilde ve orijinal olması da oldukça önemli olan konulardan biridir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

saman nezlesi, göz alerjisi, gözlerde kaşıntı, saman nezlesi nedir, saman nezlesi neden olur, saman nezlesi ne zaman başlar, saman nezlesi nasıl geçer, saman nezlesi belirtileri, polen, polen alejisi, polen alerjisi nedir, polen alerjisi belirtileri, saman, saman nezlesi bulaşıcı mı, güneş gözlüğü, nezle, nezle nedir