Sedef Hastalığı Nedir?

Sağlık sorunlarından bir kısmı da deri üzerinde bazı problemler sonucunda oluşan deri hastalıkları olmuştur. Çeşit çeşit olan ve farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bu deri hastalıkları kişilerin bu durumdan olumsuz etkilendiği gibi aynı zamanda psikolojik olarak da etkilenmesine neden olmaktadır. Toplumda çok fazla görülen ve kişilerin bu durumdan rahatsız olmasına neden olan deri hastalıklarından biride sedef hastalığı olmuştur. Deri üzerinde oluşan ve farklı bölgelerde çıkabilen sedef hastalığı özellikle belirgin şekilde olması kişinin bu durumdan psikolojik olarak etkilenmesine neden olmuştur.

Diğer bir adı Psoriasis olan ve halk arasında çok fazla görülen sedef hastalığı, deri üzerinde oluşan kırmızı kızarıklıklara denir. Deride; sınırları belli, pembe renkli bir plak, yüzeyinde gümüş renginde kabarıklıklar ile kendini belli eden sedef hastalığı genellikle kollarda, bacaklarda çıkabildiği gibi aynı zamanda   kasıklarda, koltuk altında, genital bölgede hastalığın belirtisi ortaya çıkabilir. Bunun dışında sedef hastalığının çok sık olmasa da görüldüğü alanlardan biride tırnak yüzeyinde görülmesidir. En belirgin özelliği ise tırnak yüzeyinde çukurların oluşması ve tırnağın yatağından ayrılır. Bunun dışında tırnak kalınlaşabilir, kırılabilir ve sararmalar meydana çıkabilir. Tırnak üzerinde oluşan sedefin tedavisi ise oldukça zordur.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sedefin birbirinden farklı değişik şekilleri vardır ve bu nedenle her sedef birbirinin aynısı değildir. Çocuklarda, yetişkinlerde, yaşılar da farklı özellikler ile kendini gösterebilir. Çocuklarda kırmızı renkli, kepekli belirtiler vardır. Yetişkinlerde ise hastalığın bütün belirtileri görülür. Kabarıklıklar giderek genişler ve kabuklanmalar ortaya çıkar. Yaşlılarda daha büyük çapta belirtiler görülür ve deri kalınlaşmıştır.

Sedef hastalarında, eklem iltihaplanması görülme ihtimali az değildir. Bazılarında bu iltihaplanma, hareket kısıtlılığına yol açar. Dolayısıyla eklem ağrısı da hastanın şikayetleri arasında yer almaktadır.

Sedef Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak kesin bir tanının konulabilmesi için uzman bir cildiye doktoru tarafından belirtilerin ve şikayetlerin dinlenmesi gerekir. Daha sonra bir parça örnek alınması ve bazı testlerin yapılması sonucunda sedef hastalığının teşhisi konulabilir. Bunun dışında sedef hastalığı kan testi sonuçlarında çıkmamaktadır. Genellikle güneş ışınlarının sedefli bölgeyi olumsuz etkilemesinden dolayı güneş kremleri kullanmak önemlidir. Bunun dışında hastalığın seyrine göre o bölgeye göre pomatlar ya da kremler verilmektedir. Hastalığın ilerlemesi durumunda doktorun uygun gördüğü ağızdan ilaçlarda kullanılabilinir. Hastalığın tamamen yayılmadan geçmesi ise erken tanının yapılarak tedavinin uygulanması ile alakalıdır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sedef, sedef hastalığı nedir, sedef hastalığının belirtileri, sedef hastalığı kimlerde görülür, sedef hastalığının nedenleri, sedef hastalığının zararları, sedef hastalığının tedavisi, sedef hastalığı nasıl geçer, sedef hastalığı şikayetleri, sedef hastalığı nasıl geçer, sedef hastalığı teşhisi, sedef hastalığı nasıl olur, sedef deri hastalığı, deri hastalıklar, deri hastalığı çeşitleri