Tatlı İsteğinizi Azaltabilecek Öneriler

Diyetinizi uygularken her şey sorunsuz gidiyor lakin tatlı isteğiniz olduğunda dayanamayıp yiyor ve sonra pişman oluyorsunuz. O zaman size kilo almanızı sağlayan tatlı isteğinizi azaltmak için belirttiğimiz önerileri uygulamaya başlayın.

Olabildiğince meyve tüketin.

Canınız tatlı çektiğinde taze veya kuru meyveler ile bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Ofisinizin çekmecesinde ya da mutfağınızda aşırı kalorili şekerli atıştırmalıklar yerine kuru kayısı, kuru incir, hurma, kuru erik gibi tatlı ancak sağlıklı atıştırmalıklara yer verin.

4399

Sakız çiğneyin.

Şekersiz, ancak şeker tadı olan aromalı sakızlardan çiğnemek tatlı ihtiyacınızda azalma gösterebilir. Yapılan bazı bilimsel araştırmalar sakız çiğnemenin yemek yeme isteğini azalttığını göstermektedir.

Az miktarlarda yiyin.

Tatlı isteğiniz baş gösterdiğinde az miktarda tüketmek tatlı isteğini bastırmak için yardımcı olacaktır. Günlük 150 kaloriyi aşmayacak bir tatlı tüketiminin vücuda çok zararlı olmadığı düşünülmektedir. Ama kendinize verdiğiniz sözü tutun. Sadece bir parça tatlı tüketeceksiniz.

cikolatali-cilek

Tatlıyla yiyeceğinizi karıştırın.

Tatlı tüketmeniz yüzünden alacağınız kalori miktarını azaltmak ve tatlı krizini en az hasarla geçirmek için tatlı ve diğer besinleri karıştırabilirsiniz. Mesela çikolata sosuna bandırılmış muz ve çilek tüketmek daha az miktarda tatlıyla, hem de daha az kalori almanıza yardımcı olur.

Düzenli beslenmeye özen gösterin.

Uzun süre vücudunuzu aç bırakmak, ana öğünleri atlamak gibi beslenme hatalarını yapmak tatlıya olan isteğinizi arttırabilir. Günde 3 saatten uzun aç kalmayacağınız ve aralarda sağlıklı atıştırmalıklar yiyebileceğiniz bir beslenme planı ile tatlıya olan isteğinizi ciddi anlamda azaltabilir.

yürüyüş

Zihninizi başka şeyler ile meşgul edin.

İmkanınız var ise yürüyüşe çıkmak tatlıyı unutturacak en iyi yöntemlerden biridir. Bilgisayar oyunları, gazete, dergi ve kitap okumak gibi etkinlikler, ilk on dakikasından sonra genelde tatlı ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Kaliteli tatlı tüketmeyi tercih etmeye çalışın.

Şeker ve gofret çikolatalar yerine yoğun kakaolu bitter çikolataları, hamur tatlıları yerine meyveli ve sütlü tatlıları tercih edin. En azından tatlı isteğinize mağlup olduğunuzda sadece şeker değil, vücudunuz için gerekli olan bazı vitamin, mineral ve diğer besin ögelerini de almış olursunuz.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

tatlı isteği, tatlı, tatlı isteğini azaltabilecek öneriler, yürüyüş yapmak, kitap okumak, düzenli beslenme, az az sık sık besin tüketimi, sakız çiğnemek, meyve tüketimi