Yeni doğan bebeklerin oda sıcaklığı ne olmalı?

Yeni doğan bebeklerin bulunduğu ortamı bebeğin kendini kolay hissedeceği, üşümeyeceği ya da terlemeyeceği ideal oda sıcaklığında tutmak, bebeklerin huzur bulmasını, çok sık ağlamamasını ve hiçbir biçimde sağlık problemleri ile karşılaşmamasını sağlar. Anne ve babalar taze doğan bebekleri açısından mutlak suretle ideal oda sıcaklığını bilmeli ve bebeklerinin huzurlu olması açısından odayı sürekli gereken sıcaklık ve nemde tutmaya özen göstermelidir. Peki taze doğan bebeklerin oda sıcaklığı ne derece olmalı? Yeni doğan bebeklerin oda nemi ne olmalı? İşte yanıtları:

Uzmanlar anne ve babanın kolay, üşümediği ya da terlemediği ortamda bebeklerinin de kolay edebileceğini, üşümeyeceği ya da terlemeyeceğini söylüyorlar. Yani bu yapıda sizin kendinizi huzurlu hissettiğiniz oda sıcaklığı bebekleriniz içinde uygundur. Yeni doğan bebekler açısından uygun oda sıcaklığı daima 21 ile 24 derece arasındaki sıcaklıktır. Geceleri ise 20 ya da 21 derece bebeklerin kolay etmesini, huzurlu bir uyku çekmesini sağlar.

Bebeklerin bulunduğu ortamın ideal oda sıcaklığı gündüzleri ve geceleri 20 ile 24 derece arasında değişirken, nem oranının ise en ideal değeri % 40-60 arasıdır. Bebeğinizin üşümesi gelişimini önler. Bu sebeple bebeklerin üşüyüp üşümediği el ve burun ısılarından anlaşılabilir. Eğer bebek üşüyorsa hemen odanın sıcaklığı arttırılmalı ya da battaniye sarılmalıdır.

 

Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne geni rahatsızlıkları, anne sağlığı ve biyolojik ebeveyn hakkında bilgiler sunulmuştu.