Yılbaşı Sonrası Arınma Detoksu

Yılbaşı gecesi alınan fazla kalori ve alkolün etkilerini vücuttan atmak için özellikle 1 ocak günü beslenme ve yaşam şekline dikkat etmek gerekmektedir. Yeni yılın ilk gününde uygulayacağınız detoks ile yeni bir yıla daha enerjik başlayabilirsiniz.

Yılbaşı gecesi çok geç yatmış olabilirsiniz, ama uykusuzluk ile mücadele etmek için bütün gününüzü uyuyarak geçirmeniz doğru değildir. Gün içerisinde yine çok erken olmasa da geç uyanmamaya çalışılmalıdır. Sabah kahvaltınızı çok geçe bırakmamak için brunch şeklinde yapabilirsiniz. Eğer kalkma saatini geciktirdiyseniz ardından güne ara öğün olarak devam ederek, akşam yemeğini erken saatlerde yiyebilirsiniz. Rahat bir mide ile bugün erkenden uykuya dalmak da uykusuzluk sorununuza çözüm getirecektir. Uykusuzluk için gün içerisinde enerji verecek gıdalar tüketebilirsiniz.

yilbasi-sonrasi-arinma-detoksu-6449233

Sabah kahvaltısına eklenebilecek kuruyemişler, 1 tatlı kaşığı kadar tahin ve pekmez ikilisi ve yumurta yeterlidir. Gün içerisinde bol su içmek, hareketli olmak, bol meyve ve sebze tüketmek günü enerjik geçirmenize de yardımcı olacaktır.

Portrait of young attractive casual woman.

Yılbaşı gecesi fazla kaçırılan alkolün etkisi 1 ocak günü on beş bardağa yakın su içilerek atılabilir. Yine aynı şekilde meyve suları, bitki ve meyve çaylarından faydalanılabilir. Alkolün etkisini yok etmek için detoks çayı tüketebilirsiniz. Detoks çayı midenin rahatlamasına ve enerji depolanmasına da yardımcı olabilir.  Bit kabuk tarçın + bir yeşil elmanın kabuğu + bir tutam mate yaprağı ve bir tutam ıhlamur ile çay ile detoks çayınızı yapabilirsiniz. Mate yaprağı vücutta ki ödemin atılımına, kan şekeri ve kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olur. Ihlamur, yangı ve ağrı gidericidir. Toksik etkenleri uzaklaştırır. Tarçın; kan şekerini dengeler, az ve şişkinliği giderir. iyi huylu kolesterolü yükseltir ve antibiyotik etkisi de vardır.

b6ebdiyetler3

Bedensel yorgunluğunuzu bütün gün yatarak değil hafif hareketler yaparak atabilirsiniz. Bugün evde geçirmek vücudumuzun dinlenmesi açısından da faydalıdır. Yoğun alışverişler, sinema programları veya yine yorulmanıza neden olacak aşırı hareketli aktivitelerden de uzak durmalısınız. Bütün bir gece yiyecekleri sindirmek ile uğraşan ve yorulan midenizi ertesi gün hafif yiyecekler tüketerek mutlu edebilirsiniz. Zeytinyağlılar, çorbalar ve salatalar mideyi dinlendirecek, bitki çaylarından rezene, anason gazşikayetlerinize iyi gelecek, melisa ve papatya çayları vücudun dinlenmesine yardımcı olabilir.