Yürümenin 4 Harika Faydası

 

Yürümek, sağlık açısından yararlarından bazıları: iyi fiziksel ve zihinsel sağlığı güçlendirir, kalp rahatsızlıkları, diyabet, kanser ve diğer kronik koşullara koruma içerir. Daha ileri çalışmalar, yürüyüşün kemikteki mineral yoğunluğunu arttırdığını ve osteoporozun durumunu önlediğini göstermektedir.

Yürüyüş, vücut için harika bir egzersiz türüdür. Bu egzersizin size herhangi bir maliyeti yok ve herkesin yaşam tarzına uyabiliyor. Ancak meşgul programınız olabilir ama bu yürüyüş yapmanıza engel değil; iş yerinizde ya da evinizde hızlıca yürümekte çok etkili bir egzersiz sayılabilir.

Yürüyüşün sağlık açısından oldukça faydalı, sağlığının genel iyileşmesini sağlayabilir ve vücut ağırlığını azaltabilir.

Yürüyüşün Sağlık Açısından Faydaları

Yürüyüş, insanlar için zorunlu bir egzersizdir çeşididir. Ne kadar çok yürürseniz, refahınız o kadar iyi olur. Çeşitli sağlık yararları şu şekildedir.

Kilo kontrolü

Aşırı kaloriyi ve yağları yakmak için kısa bir tempolu yürüyüş yeterlidir. Yemek yiyerek alınan aşırı kaloriyi dengelemek için yardımcı yürüyüşler yapılmalıdır. Bir kilometre yürümek yaklaşık 100 kalori enerji yakabilir. Bu nedenle, günde en az 3 ila 4 km, haftada 3 kez tekrarlamak sizin kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Fitness

Günlük yürüyüş sizi uzun süre sağlıklı tutabilir. Kardiyo respiratuar organların normal işleyişine yardımcı olur ve vücudunuzun gücünü önemli ölçüde arttırır. Düzenli olarak 30 dakikalık yürüyüş, ince ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir.

Akıl sağlığı

Yürüyüşün fiziksel beden için harikalar yarattığını hepimiz biliyoruz. Peki ya zihinsel rahatlamak? Yürümek, zihinsel tutumunuz için de faydalıdır. Güveninizi ve benlik saygınızı arttırmanın yanı sıra ruh halinizi yükseltir, depresyonu azaltır ve stres seviyelerini düşürür.

Genel Sağlık

Tıbbi araştırma ve çalışmalar, yürüyüşün yüksek kan basıncını ve yüksek kolesterolü düşürdüğünü, dolayısıyla inme ve diğer kalp ile ilgili sorunların riskini azalttığını gösteriyor. Zihinsel zindeliğiniz için en iyisi yürümek ve esnek kilo kontrolünde yardımcı oluyor. Yürüme, kemik yoğunluğunu arttırmak ve kronik osteoporozu önlemek için iyidir. Aynı zamanda diğer hastalıkları da sınırlar ve insan vücudunun dokunulmazlığını artırır.

İyi bir yürüyüş size ter attırabilir ve toksinleri vücuttan atarak cildinizi sağlıklı ve canlı bir şekilde korur ve sağlıksız bileşenlerini temizler.