Yüz Zayıflatma Egzersizleri

Kilo her ne kadar vücutta olur şeklinde bir algı oluşsa da kendini belli ettiği yerlerden biri de yüzdür. Bir çok kadın zayıf bir bedene sahip olsa da geniş görünümlü bir yüze sahiptir. Bu durum elbetteki sağlıksız değildir. Ama bazı kadınlarda oldukça büyük takıntı halindedir.

Yüzümüzde vücudumuz gibi kas sistemine sahiptir. Yüzümüzde alnı buruşturan , kaşları kaldıran, gülmeyi sağlayan ya da ağzı açıp kapatan bir çok kas grubu bulunmaktadır. Bu kasların çalıştırması ile yüzünüzde  şekillenme sağlayabilirsiniz. Bunun için etkili yöntemler arasında beslenmeye ek olarak yüz egzersizleri yer almaktadır. Yüz egzersizi olarak geçen hareketlerin bir çoğunu günlük hayatımızda yapsakta özel olarak detaylandırırsak hangisi ne işe yarıyor ise bilerek davranırsak odaklanmamız gereken noktaya göre davranabiliriz. Örneğin ; yanakların erimesi için gün içerisinde gülmek faydalıdır. Yüzünüzde kocaman bir gülümseme oluşturun ve bir dakika boyunca bekleyin. Bunu her gün 10 defa tekrarlayın. Daha ince bir çehreye ve daha güzel yanaklara sahip olabilirsiniz.

Göz çevrenizdeki kasları çalıştırmak istiyorsanız; işaret ve orta parmaklarınızın arasına gözlerinizi alın.Orta parmağınız kaş başlangıcı işaret parmağınız kaş bitişinize denk gelecek şekilde iken gözlerinizle alnınıza bakmaya çalışın. Bunu günde 10 defa tekrarlayın. Bu hareketi gün içerisinde 2 defa 10’luk set halinde tekrarlayın. Hareket esnasında ortalama 1 dakika bekleyerek 10’a tamamlarsanız faydalı olacaktır. Bu hareket ile göz kaslarınız çalışır. Böylece göz altı torbalarınız konusunda bile ilerleme kaydedersiniz.

Burnunuzun daha şekilli ve küçük görünmesini istiyorsanız; işaret parmağınızla burnunuza bastırın, kenarlarının şişmemesi için ise diğer elinizin işaret ve baş parmağınızla kenarlardan bastırın ve çekin. Bu hareketi gün içerisinde 35 defa tekrarlayın. Bu hareket ile kaslarınız çalışması sağlanacak ayrıca kan dolaşımınız hızlanarak daha şekilli düzgün bir burun kavuşmanız konusunda faydalı olacaktır.

Dudak kenarlarınızda oluşan şişliklerin önüne geçmek için ve daha şekilli dudaklara sahip olmak için, dudaklarınızın arasına kalem alın ve kalemi yanaklarınızla birlikte yukarı itmeye çalışın. Bu hareketi dudaklarınızda ve yanaklarınızda yanma hissi olana kadar yapabilirsiniz.  Bu hareketi yaparken dikkat etmeniz gereken bir nokta var:  dudaklarınızı büzmeyin. Bu dudaklarınızın kırışmasına neden olabilir. Büzüp germeniz daha faydalı olacaktır.